Odlomak

UVOD

Jedno od glavnih problema bivsih socijalistickih zemalja je prelaz sa centralnoplanskog trzistom na liberalno trziste ,gde cena odredjene robe direktno zavisi od ponude i traznje iste.Da bi to bilo moguce ,moralo se pribeci legalizaciji privatnog vlasnistva – sto znaci trazenju odgovarajuce pravne regulative (zakona) i privatizaciji vec postojecih privrednih subjekata.Privatizacija kao nacin menjanja strukture vlasnistva nije ,medjutim ,jednoznacajna i samo dovoljna pretpostavka rasta ekonomske efikasnosti.Njenom realizacijom dolazi i do promena sistema upravljanja ,finansijskih ,proizvodnih i strukturnih transformacija u privredi.Proces privatizacije prate mnogi problemi i zloupotrebe kao sto su :Problem viska zaposlenih ,korupcija drzavnih organa ,pronalazenje strateskih partnera ,pranje novca i slicno.
Poslednja decenija (1990-2000) obeležena je oktroisanim i nekonzistentnim reformama koje su rezultirale ekomomskim krahom i političkom turbulencijom. Novi milenijum počeo je u kontekstu napuštanja socijalističke paradigme i koncipiranja celovitih reformi sa krajnjim ciljem izgradnje građanske i pravne države sa tržišnom i privatnom privredom kao ekonomskom osnovom. Celovitost reformi potvrđuje se dubokim promenama na vertikali pojedinac-preduzeće-država.
Suštinske promene vode novom makroekonomskom ambijentu u kome se na novim osnovama pozicionira položaj preduzeća. Makroekonomska stabilnost, novi krediti i fiskalni sistem, liberalizacija cena, kursa, kamata i spoljnotrgovinskog režima, vodi pomeranju ekonomske moći prema poveriocima i investitorima, umesto dosadašnjeg favorizovanja dužnika.
Ključni dokument novog reformskog koncepta stoga i nosi naslov Zakon o privatizaciji, čime se šalje osnovna politička poruka da sledi tektonsko pomeranje u svojinskoj strukturi društva i sondiranje novih temelja ukupne društvene organizacije. U novom konceptu privatizacije izbalansirano je mnoštvo suprotstavljenih interesa, pri čemu su osnovni atributi sledeći: ekonomska efikasnost, politička sprovodivost i socijalna prihvatljivost.
Sve elemente privatizacije mozemo uociti u “skandaloznoj” privatizaciji srpske fabrike vode i sokova “Knjaz Miloš”.Tu mozemo učiti kakve efekte ima direktno mešanje izvršne vlasti ili nekih njenih funkcionera u tok ili proces privatizacije neke firme.Jasno se vidi delovanje lobi grupa i korupcije u drzavnoj strukturi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari