Odlomak

Od prvog radnog dana zaposleni moraju znati kako da se adekvatno obuku za svaku poslovnu priliku. To je dio poslovnog bontona koji se smatra izuzetno bitnim za dalji uspjeh u organizaciji i karijeri uopšte. Mnoge kompanije propisuju dres-kodove i zasebne politike kada je u pitanju odijevanje zaposlenih.

Međutim, vremena se mijenjaju, pa tako i prikladan dres-kod više nije ono što je ranije bio. Popularna kultura nametnula je nova pravila i u odijevanju. Sada pored strogo profesionalnog oblačenja, koje podrazumijeva nošenje odijela (kako muških tako i ženskih), zaposleni može da nosi i ležerniju odjeću (tzv. “smart casual” – mudro ležerno). Međutim, koliko ta odjeća može biti ležerna mnogim zaposlenima izgleda još nije jasno.

Generalno, kada je odijevanje u pitanju, u vidu treba imati nekoliko stvari:

Kao prvo, za koju priliku se treba obući. Poslovni ručak ili večera nikako nisu pogodno vrijeme za ležerno odijevanje s obzirom na to da se poslovnom partneru može prenijeti uvredljiva poruka da nije dovoljno poštovan.

Zatim, mnoge poznate kompanije imaju pravilo da se zaposleni od ponedjeljka do četvrtka oblače krajnje profesionalno, dok je petak dan za opuštanje. Mnoge opservacije ukazale su da zaposleni upravo tu gube “mjeru” pa petkom na posao dolaze gotovo neuredni. Najvažnije od svega jeste upravo kreiranje konzistentnosti i kada je oblačenje u pitanju. Ono je način stvaranja kredibiliteta kako u kompanijskim kontaktima, tako i u socijalnom okruženju uopšte.

Mnogi autori iz oblasti poslovne etike i kulture bavili su se i pitanjem odijevanja, pa je sa iste strane došlo i puno pametnih savjeta i predloga.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Etika

Više u Maturski Radovi

Komentari