Odlomak

UVOD

Poslovna banka kao privredna institucija koja deluje u novčanoj sferi usklađuje svoju poslovnu politiku sa ekonomskom politikom zemlje putem monetarno-kreditne politike koju sprovodi Centralna banka. Primenom ekonomskih načela bankarskog poslovanja ostvaruje se posebni interes banke i njenih osnivača, a ujedno se i ostvaruju i društveni interesi zemlje. U savremenim uslovima mnogobrojni faktori utiču na poslovanje banaka i njihovu poziciju na tržištu a sve to zahteva da se banke prilagođavaju ne samo realizacijom, strukturom već i kvalitetom svojih poslova. Za realizaciju tih aktivnosti predstavljaju načela bankarskog poslovanja, jer su banke samostalni tržišni subjekti čija je ciljna funkcija masimiziranje profita. Ta načela su: načela solventnosti i likvidnosti, načela sigurnosti i efikasnosti ulaganja, kao i načelo rentabilnosti.
Savremeni privredni i finansijski sistemi koji pretenduju da budu racionalni i efikasni, izuzetno su zainteresovani da bankarske organizacije uspešno posluju, da budu likvidne i solventne i da ostvaruju optimalnu profitabilnost omogućujući, pri tome efikasno usmeravanje finansijskih resursa između finansijskih sufucitnih i deficitnih sektora i transaktora. Poslovna sposobnost banke proizilazi iz ostvarenja njene funkcije cilja. Poslovni cilj banke je maksimizacija profita ili vrednosti akcija banke uz relativiziranje potencijalnog rizika i njegovih negativnih efekata. Kroz veću ili manju efikasnost poslovnih banaka manifestuje se njihova veća ili manja poslovna sposobnost. Poslovna sposobnosti i efikasnost banke su međusobno uslovljeni i nužni konstituivni elementi savremeno koncepirane i organizovane banke.
Značaj likvidnosti za bankarsko poslovanje proističe iz činjenice da banka može prestati sa radom u slučaju nelikvidnosti. Mogućnost prestanka rada banke usled nelikvidnosti predstavlja jedan od osnovnih rizika u bankarskom poslovanju. Najvažniji cilj banke je ostvarivanje profita na osnovu marže između aktivne i pasivne kamate kao i zaračunavanjem provizije na uslužne poslove. Prema navedenom u bankarskom poslovanju važnu ulogu imaju bankarski principi za dobro i uspešno poslovanje banaka. Likvidnost se često posmatra u odnosu na aktivu koju vlasnik može brzo konvertovati u gotovinska sredstva odnosno u tranasakcioni novac uz minimalni trošak same konverzije odnosno gubitka.
Likvidnost se odnosi na sposobnost banke da pokriva tekuće obaveze koje se formiraju u okviru njenog poslovnog sistema, pa se po osnovu toga može reći da banke mogu lako da reše problem likvidnosti na taj način što emituju i prodaju određene kratkoročne hartije od vrednosti ili mogu da pozajme novac od drugih banaka. Banke prilikom obavljanja poslova moraju da procene i da posebnu pažnju obrate na strukturu dospeća aktive i passive kao i na odgovarajuće prilive, kao i rashode.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari