Odlomak

UVOD

Dijagnostika obuhvata postupke za procenu stanja morfoloskih,antropoloskih i funkcionalnih karakteristika rekreativaca ili sportista, a pored toga daje podatke o njihovom zdravstvenom statusu, zivotnim navikama,psihickom stanju i sl. Ona nam daje uvid u trenutno stanje, pa prema tome možemo usmeriti dalji trenažni plan i program; daje nam podatke o tome je li provedeni trening proizveo učinke kakvi su bili planirani; daje mogućnost preciznog pracenja razvoja sportista ili rekreativca; te omogućava preciznu usporedbu po sposobnostima izmedju dve osobe, čime je lako otkriti mane i prednosti testiranih osoba.
Dijagnostika treniranosti bi se uvek morala koristiti zbog sva četiri upravo navedena razloga. Pogrešno je provoditi dijagnostičke postupke samo zbog rezultata, već je bitno te rezultate i primeniti u treningu. Činjenica je da se upravo to vrlo često ne radi. Kako se dijagnostika funkcionalnih sposobnosti najcesće provodi sa sportistima
Ako govorimo o funkcionalnim sposobnostima tada govorimo o dva osnovna tipa izdržljivosti – aerobnoj i anaerobnoj izdržljivosti. S druge strane, govoreći o dijagnostici, možemo govoriti o terenskim I labaratorijskim testovima.

ERGOMETRIJA

Nauka koja se bavi proucavanjem reakcije ljudskog organizma na fizicki rad doziran u obliku testova fizickogn opterecenja je ergometrija. Pod funkcionalnom dijagnostikom u uzem smislu podrazumeva izucavanje funkcija organizma sportiste,pred kojim su postavljeni visoki zahtevi,sa ciljem da se da se maksimalni adaptacioni kapaciteti odrede za neku definisanu funkciju,koja je bitna za postizanje sportskog rezultata.
Ergometri su uredjaji pomoću kojih može da se tačno dozira mišićni rad, za potrebe testova opterećenja,.Osnovne vrste ergometara su: bicikl-ergometar,pokretna traka za trcanje, veslački-ergometar i kajakaski ergometar. Za neka specijalna testiranja koristi setredmil za simulaciju trcanja na skijama, tredim sa mogucnoscu voznje bicikla po njemu I drugi.
Labaratorija za funksionalnu dijagnostiku mora da poseduje mini bateriju uredjaja I aparata u koje spada:
– oprema za utvrdjivanje morfoloskih karakteristika potrebnih za interpretaciju rezulata funkcionalne dijagnostike (antropometrijski komplet sa kaliperom I medicinska vaga).
– oprema za testiranje lokomotornog aparata..
– Dinamometar , aparat za merenje brzine neuromisicne reakcije na svetlo I zvuk (sa rucnim I noznim prekidacima).
– oprema za testiranje resipratornog sistema (spirometri kojima moze da se uradi mala spirometrija).
– oprema za funkconalno ispitivanje kardio-vaskularnog sistema ( EKG (aparat za elektrokardiografiju), ,monitori srcane frekvence sa softverskom podrskom,aparat za merenje tenzije I u toku opterecenja).
– oprema za dozirano opterecenje organizma (ergospirometar sa softverskom podrskom koji je u vezi sa, veslackim i/ili bicikl-ergometrom,tredmilom).
– pomocna oprema (, stoperice, reanimacioni komplet sa defibrilatorom, termometar-hydrometar- barometar).
– informacije koje su znacajne za interpretaciju rezultata funkcionalne dijagnostike predstavljaju I funkcije organizma iz psiholoskog ptostora.Moderna labaratorija za funkcionalnu dijagnostiku trebala bi da raspolaze I sa takvim sistemom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari