Odlomak

1. UVOD

Plućni edem – ozbiljan patološko stanje povezano sa masivnim izlaz transudat ne upalnih prirodu kapilara u intersticijuma pluća, a zatim u alveole. Proces dovodi do smanjenja funkcija alveola i kršenja razmene gasa, razvija se hipoksija. Sastav gasa u krvi značajno se menja, koncentracija ugljen-dioksida se povećava. Pored hipoksije, dolazi do jakog ugnjetavanja CNS funkcija. Višak normalnog (fiziološkog) nivoa intersticijalne tečnosti dovodi do pojave edema.
U interstitiumu postoje: limfni sudovi, elementi vezivnog tkiva, međularna tečnost, krvni sudovi. Cijeli sistem je prekriven visceralnom pleurozom. Razdvojene šuplje cijevi i cijevi su kompleksi koji čine pluća. Cijeli kompleks je uronjen u interstitiume. Interstitium se formira plazma koja izlazi iz krvnih sudova. Zatim se plazma apsorbuje natrag u limfne sudove koji ulaze u šuplju venu. Takvim mehanizmom, medćelijska tečnost isporučuje kiseonik i neophodne hranljive materije ćelijama, uklanja metaboličke proizvode.
Kršenje količine i odliva međularne tečnosti dovodi do plućnog edema (slika 1.):
• kada je povećanje hidrostatičkog pritiska u krvnim sudovima pluća prouzrokovalo povećanje intercelularne tečnosti, pojavio se hidrostatski edem;
• povećanje se dogodilo zbog prekomjerne filtracije plazme (na primjer: sa aktivnošću zapaljenskih medijatora) pojavljuje se edem membrane.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari