Odlomak

1. UVOD
Ekologija je znanost koja proučava odnos između živih organizama i okoline u kojoj žive. Zdrava prirodna okolina uvjet je opstanka života na Zemlji. Brzi razvoj industrije zagađuje i uništava ne samo Zemljinu atmosferu nego i kopno, mora i vode. Problemi onečišćenja prirode i oštećenja ozonskog omotača danas su opće poznati. Uz industriju, u najveće zagađivače okoliša, osim velikih industrijskih postrojenja, ubrajaju se prometna sredstva te radni i poljoprivredni strojevi. Njihovi motori svojim radom stvaraju velike količine raznih štetnih plinova, od kojih su zakonskim propisima ograničeni ugljik-monoksid (CO), ugljikovodici (HC), dušikovi oksidi (Nox) te čestice (PT).
Proizvođači motora ulažu velike napore u smanjenje potrošnje goriva i svih propisanih, pa i onih neobvezujućih oblika emisije. Usprkos velikim sveopćim naporima koji se ulažu u smanjivanje onečišćenja, zagađenje okoliša neprestano se povećava. Poznavanje norma o štetnoj emisiji i ostvarenog stupnja tehničkog razvitka važni su elementi u njenom smanjivanju.
2. EKOTEST
Stupanjem na snagu Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o tehničkim pregledima vozila (“Narodne novine”, broj 02/01) u Hrvatskoj je 18. travnja 2001. godine, i to u okviru redovnog tehničkog pregleda vozila započelo ispitivanje ispušnih plinova na vozilima pogonjenim benzinskim motorima, a 18. travnja 2002. godine na vozilima pogonjenim dizelskih motorima.

Odredbama Pravilnika propisano je da obvezi EKO testa podliježu:
 osobni automobili
 autobusi
 kombinirani automobili
 teretni automobili
 radna vozila

Također je propisano da su obveze EKO testa oslobođena sljedeća vozila:
 vozila opremljena benzinskim dvotaktnim motorima
 vozila opremljena benzinskim motorima ako su proizvedena prije 1970. godine
 vozila opremljena benzinskim motorima ako im konstrukcijska brzina nije veća od 50 km/h
 vozila opremljena dizelskim motorima ako su proizvedena prije 1980. godine
 vozila opremljena dizelskim motorima ako im konstrukcijska brzina nije veća od 30 km/h
 vozila opremljena alternativnim pogonskim motorima ili izvorom energije (vodik, metan, propan-butan, gorive ćelije, elektromotor i sl.)
 motocikli
 radni strojevi
 traktori
Kontrola ispušnih plinova za EKO TEST obavlja se na sljedeći način:

1. Ispušni sustav
pričvršćenje, nepropusnost, mehanička oštećenost, usmjerenost ispušne cijevi, prednabijanje, toplinska i mehanička zaštita katalizatora, spojni kabeli lambda sonde

2. Usisni sustav
pričvršćenje, nepropusnost, filtar zraka, prednabijanje, cijev za odzračivanje kućišta motora, spojni kabeli senzora zraka

3. Sustav za paljenje
pričvršćenje, stanje dijelova sustava, ispucanost visokonaponskih kabela, spoj visokonaponskih kabela sa svjećicama i razvodnikom, spojni kabeli senzora stanja motora.

4. Sustav za napajanje gorivom
pričvršćenje, stanje dijelova sustava, raspletenost sajli, spoj visokotlačnih
vodova s pumpom i brizgaljkama, spojni kabeli senzora stanja motora

5. Razvodni mehanizam
zaštićenost od dodira, zauljenost, zategnutost i zadnja izmjena zupčastog remena

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari