Odlomak

1.    Funkcije i podešavanje BIOS-a
Osnovni ulazno-izlazni sistem (Basic Input Output System) – poznat i kao BIOS – nalazi se u malom fleš EEPROM memorijskom modulu na matičnoj ploči. On je u obliku memorije samo za čitanje, ali može da se prepiše ili programira kada se upotrebe pravi alati i tehnike.
Kao prvi program koji procesor izvršava u vreme podizanja sistema, BIOS predstavlja centralnu procesorsku jedinicu glavnim komponentama na matičnoj ploči i daje instrukcije centralnom procesoru u pogledu toga koji sledeći program da izvrši, kada se završi kod BIOS-a. Po pravilu, BIOS onda pristupa sektoru za podizanje sistema na uređaju za podizanje, što može biti floopy disk, CD-ROM, DVD, ili HDD. Sektor za podizanje sistema sa svoje strane učitava neku vrstu programa za upravljanje podizanjem, koji pokreće glavni operativni sistem za mašinu. Kada se završi proces pokretanja, BIOS još uvek nije obavio sve svoje poslove. Mnoge vrste pristupa hardveru u PC računaru u stvari obuhvataju da operativni sistum pristupi BIOS-u, koji onda pristupa hardveru u ime operativnog sistema.

1.1.     Verzije BIOS-a

Svaka matična ploča ima svoj sopstveni jedinstveni BIOS, koji je specijalno projektovan da rukuje hardverom koji se na njoj nalazi. Osnovu većine BIOS programa predstavlja Phoenix Award BIOS, koji se javlja u dva različita formata. Pronaći ćete i neke računare na kojima radi American Megatrends (AMI) BIOS.

1.2.    Pristupanje BIOS-u

Za vreme pokretanja, dok BIOS proverava hardverske komponente sistema, prebrojavajući raspoloživu RAM memoriju i kontrolišući čvrtse diskove (i druge pogone i uređaje), može da se pozove BIOS Setup program pritiskom na specijalan taster tastature. To često podrazumeva taster [Del], ali bi mogao da bude i neki drugi, kao što je na primer [F2]. Pročitati poruku na ekranu za vreme podizanja sistema, jer većina BIOS-a prikazuje poruku na dnu ekrana. Ako ništa drugo ne uspe, može uvek da se pogleda u priručniku za PC ili matičnu ploču. Pritisnuti ga i držati sekundu ili dve kada PC počne da se podiže.
Ukoliko radi kao što bi trebalo, BIOS će završiti sa prebrojavanjem raspoložive memorije, a onda će se pojaviti ekran sa glavnim BIOS menijem. Ako se ne dobije željeni rezultat, ponovo podignuti sistem PC-a i probati drugi taster. Na primer, mnogi notebook računari koriste [F1] ili taster [Esc]. Ponekad, tasteri kao što su [F2], [F10] ili sekvence tastera kao [Alt F1] .

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari