Odlomak

I. Uvod
Sistem predstavlja skup elemenata i njegovih međusobnih veza. Da bi smo jasnije shvatili sta je sistem, onda sistem moramo posmatrati u odnosu na njegovo okruženje.
Projektovanje informacionionim sistemom je složena i kreativna djelatnost u kojoj se zahtijeva sistemski pristup, metodlologiju primjene tehnološkim mogućnostima. Za organizaciju koja usavršava informacioni sistem i prati dostignuća u tehnologiji projektovanja nije neophodno težiti prema standardu koji bi definisao dokumentaciju, sredstva, metodu, pristup, ne uzimajući u obzir vrstu primjene i stepena razvoja informacionog sistema, osobine realnog sistema i karakteristike korisnika.
Brzi razvoj tehnologije zahtijeva da se unaprijed zna sta želimo od IS. Neophodno je imati strategijisku sliku razvoja IS, koja bi obezbijedila kompitabilnost sistema i bila fleksibilna u prihvatanju nove tehnologije.
U prošlosti razvoj programskih proizvoda bio je oslonjen na različite alate za programiranje. To se dijelilo na tri faze to jeste tri generacije jezika.
– Generacija ili jezici prve generacije upotrebljivani su mašinski jezici koji su zavisili od hardvera a i njihova čitljivost je bila veoma mala.
– Generacija ili jezici druge generacije su bili asembleri koji su također bili teško čitljivi i zavisili su od hardvera.
– Generacija ili jezici treće generacije su bili znatno efikasniji od jezika prve i druge generacije. Njihova največa prednos je bila to sto povećali produktivnost programiranja i povećali brzinu i kvalitet programskih proizvoda.
II. Šta je informacioni sistem?
Da bismo znali šta je informacioni sistem moramo prvo objasniti šta je sistem a šta informacija. Pojam sistem je jedan od pojmova koji je danas veoma često upotrebljavan on predstavlja skup elemenata, i veze između tih elemenata. Elementi u sistemu i njegove veze se karakteristišu preko svojih osobina koje nazivamo atributi. Sistem predstavlja određen izolaciju jednog dijela iz cijeline dio cijeline koji se ne nalazi u sistemu nazivamo okolinom sistema. Gdje god da postavimo granicu sistema uvijek postoji drugi sistem koji je u vezi sa posmatranim sistemom. Veza između objekata u sistemu i dejstvo okoline na sistem se može ostvariti na tri naćina : Razmjenom energije, razmjenom materije, razmjenom informacija.
Pojam informacije je povezan sa pojmom podatka zato čemo prvo objasniti pojam podatka. Podatak je kodirana predstava neke osobine, nekog koncepta, činjenice ili objekta u realnom sistemo, podatak je nosilac informacija.
Informacija je protumačeni podatak to jeste znanje koje se može izvuči iz podatka. U ovoj definiciji informacije možemo uočiti da su pojam informacije i pojam sistema različiti ali ljudi ih često koriste kako sinonime. Pojam je nosilac podataka a informacija je podataka kojeg je primalac primio i protumačio.
Da li će se podataka transformisati u informaciju zavisi od više faktora : znanja primaoca, skupa zadataka koje primalac treba da rješava, ako su podaci neaktuelni i u neprimjerenoj formi, sadržina i forma podataka takvi podaci ostat će nezapaženi, ali ne samo ovakvi podaci nego i kvalitetni podaci ostaju nezapaćeni ukoliko primalac nema dovoljno znanja da ih transformiše u operativnu akciju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari