Odlomak

UVOD

Poslovni sistem možemo raščlaniti na niz podsistema, a dalje svaki podsistem na njegove podsisteme, itd. Ovaj proces se zove proces dekomponovanje organizacije, a omogućava nam analizu funkcionisanja same organizacije. Prednosti dekomponovanja organizacije su sledeće:

•    svaki podsistem ima svoj cilj, koji je usklađen sa ciljem sistema višeg nivoa, čime se postiže konvergencija i koordinacija aktivnosti posredstvom usklađenih ciljeva unutar sistema kao celine,
•    sistem kao celina znači više nego što znači prost zbir podsistema.

Kada se govori o informacionim sistemima većina autora polazi od automatske obrade podataka i u definicijama se obično nabrajaju komponente, delatnosti i svojstva informacionog sistema. Polazeći od sistemskog pristupa, informacioni sistem možemo definisati kao sređeni skup metoda, procesa i operacija za prikupljanje, čuvanje, obradu, prenos i distribuciju podataka u okviru jedne organizacije, uključujući i opremu koja se u te svrhe koristi i ljude koji se tim aktivnostima bave. Pod automatizovanim informacionim sistemom podrazumeva se sistem u čiju opremu su uključeni i računara. Razume se i u takvim sistemima neki procesi se ne mogu automatizovati već se i dalje moraju obavljati ručno ili uz direktno učešće ljudi.

Na informacioni sistem možemo gledati kao na fabriku za proizvodnju informacija. U takvoj fabrici ljudi se bave rutinskim i kreativnim delom posla, analizom i definicijom problema i donošenjem odluka. Pri tome koriste naučne metode i postupke za istraživanje, opisivanje i rešavanje zadataka i računare kao sredstvo za realizaciju rešenja. Računari najčešće služe za brzo i tačno rešavanje zadataka koji se mogu formalizovano opisati i za koje se mogu dati algoritmi rešenja.

Informacioni sistem kao deo upravljačkog sistema prikuplja podatke i transformiše ih u informacije. Na taj način omogućava se efikasno upravljanje pomoću informacija.  On danas podrazumeva najveće učešće računara u procesu rada, od komercijalne obrade podataka, preko mašina i alata sa numeričkim upravljanjem, do automatizovanih fabrika. Informacioni sistemi za pomoć u odlučivanju firmama predstavljaju viši kvalitet u razvoju informacionih sistema. Od njih se traži ne samo da svim korisnicima učine dostupnim informacije koje su im potrebne za izvršavanje njihovih zadataka, već da, na osnovu ugrađenih optimizacionih algoritama, ukažu na način korišćenja informacija.

 

 

 Informacioni sistemi u savremenom poslovanju
Informacioni sistemi i informacione tehnologije

Informacioni sistem je skup komponenata organizovanih tako da omogućuju registrovanje, prikupljanje, prenos, obradu, skladištenje, analizu i distribuciju informacija za različite namene. Prema opštoj teoriji sistema, svaki sistem sadrži elemente na ulazu i izlazu, odnosno input i output, kao i odgovarajuće upravljanje. Kod informacionih sistema upravljanje se ostvaruje preko povratne sprege koja utiče na ulaze, transformacije i izlaze. Uticaj okruženja se takođe manifestuje na sve elemente informacionog sistema.

Informacioni sistemi (IS – Information Systems) mogu se zasnivati na klasičnim rešenjima, koja pretpostavljaju korišćenje poslovne dokumentacije (tzv. manualna obrada informacija), ili rešenjima koja su delimično ili potpuno bazirana na primeni informacione tehnologije. Ova poslednja vrsta informacionih sistema naziva se informacioni sistemi bazirani na računaru, kompjuterizovani informacioni sistemi ili računarom podržani informacioni sistemi. U literaturi, na engleskom jeziku, koristi se pojam CBIS (Computer Based Information Sistem – IS podržan računarom). U ovom radu će se pod IS podrazumevati informacioni sistemi podržani računarom, odnosno CBIS sistemi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari