Odlomak

UVOD  I  FUNKCIJA  SKENERA
Mnogi poslovi zahtijevaju upotrebu specijalnih ulaznih jedinica koje se nazivaju skeneri (scanner). Zadaća skenera jest pretvaranje gotovog grafickog predloška (fotografija, crteža, otisnuti tekst i sl.) ispisanog na listu papira u binarni oblik (datoteku) koja se moci dalje obradivati u računalu. U tom smislu skener vrši inverznu funkciju printera (plotera). Konačni rezultat postupka skeniranja jest datoteka koja se u pravilu nalazi u nekom od grafickih formata, ali se povezivanjem sa specificnim programskim paketima za OCR (Optical Character Recognition) mogu “čitati” i pisani dokumenti (rezultat je tekstualan ASCIIdatoteka kao u editoru). Karakteristične primjene upotrebe skenera nalazimo u DTP-u iCAD-u.

OSNOVNA   PODJELA
Prvi moderni skeneri su napravljeni za potrebe grafičke industrije. To su takozvani doboš skeneri (drum scanners). Ime su dobili po staklenom cilindru, odnosno dobošu na koji se montira dokument koji se skenira. U centru tog cilindra je senzor koji hvata zrake svjetlosti koji se reflektuju od površine dokumenta i dalje ih prosljeduje do filtera, a zatim svjetlost dolazi na CCD elemente gdje se na kraju vrši konverzija svjetla u električni signal. Ovo je naravno vrlo pojdnostavljeno objašnjenje principa rada doboš skenera. S obzirom da su izuzetno skupi (do nekoliko desetina hiljada eura) i u našim uslovima prilično rijetki, namjenjeni profesionalcima, velike su šanse da ih nećete niti vidjeti niti kupiti. Zbog toga cemo naglasak baciti na drugi tip skenera koji se susreće svakodnevno: skener sa ravnom pločom (flatbed scanner).

RUČNI    ČITAČI
Najučestaliji način čitanja bar-kod zapisa obavlja se upotrebom ručnih čitača. Upotrebljavaju se u trgovinama, skladištima, industriji, ustanovama itd. Tip čitača odabiremo s obzirom na tehnologiju ćitanja, zahtjeve brzine, daljine čitanja, uvjete okoline i slicno.

STOLNI    ČITAČI
Stolni čitači postavljaju se na pult kako bi operateru obje ruke ostale slobodne. Manji i lakši skeneri mogu se primiti rukom i približiti objektu na kojem je bar – kod zapis. Ovakav tip uređaja postavlja se u slučajevima gdje postoji potreba za učestalim i brzim čitanjem bar – koda.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari