Primena informatike u zdravstvu
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Informacione tehnologije
Objavio Djelic1997 11. decembar 2014. Prijavi dokument
1 UVOD
Mi danas živimo u vremenu u kojem tehnologija igra glavnu ulogu. Smatra se da je zemlja razvijenija time što joj je veći stepen tehnološkog napretka. U ovaj tehnološki razvoj ubrajamo i razvoj računarske tehnologije, odnosno, razvoj Interneta.
U ovom seminarskom radu, u kratkim crtama će biti prikazano internet pravo, razvoj internet prava kroz historiju, općenito razvoj interneta, zaštita podataka i privatne svojine na internetu kao i autorskih prava.
Internet je globalna računarska mreža. Sam pojam internet znači mreža unutar mreže, ili internkonekcija izmedu više računara. Strukturno postoje male mreže koje se međusobno vezuju, i time čine ovu strukturu. Internet se sve više naziva globalnom mrežom informacija (velika internacionalna-globalna baza podataka). Količina informacija kojom serveri posjeduju je ogromna, i teško je procijeniti i prikazati realno kolika je ona zaista.
Internet predstavlja mrežu više desetina miliona računara koji su međusobno povezani na različite načine. Svi ti računari koji su umreženi, međusobno komuniciraju pomoću TCP/IP. Na osnovu Internet adrese tačno znamo kom računaru je poruka upućena.
Internet korisnicima nudi veliki broj usluga – servisa. Najčešće korišteni servisi su: e- mail, World Wide Web (WWW), FTP, Newsgroups, Chat, servisi za pretraživanje.
Korisnik na Internetu ima svoje jedinstveno korisničko ime (user name), korisničku adresu i lozinku (password). Međutim da bi se Internet mogao pouzdano koristiti, neophodno je sprovesti određene mjere zaštite.
2 NASTANAK INTERNETA
Već od prvih dana pa sve do danas, Internet je proslavio mnogo „rođendana“, ali koji je pravi teško će se složiti i najbolji poznavaoci historije informatike. Neki tvrde kako je to 1961. kad je dr. Leonard Klajnrok na univerzitetu MIT prvi put objavio rad o packet-swiching tehnologiji. Neki navode 1969. godinu kao godinu rođenja Interneta jer je tada Ministarstvo odbrane SAD-a odabralo Advanced Research Project Agency Network, poznatiju kao ARPANET, za istraživanje i razvoj komunikacija i komandne mreže koja ce preživeti nuklearni napad. Sedamdesete godine donijele su nekoliko veoma važnih otkrića koja su obilježila razvoj Interneta kakvog danas znamo, a potom se dogodilo i odvajanje ARPANET-a iz vojnog eksperimenta u javni istraživački projekat. Vjerovatno je najvažniji trenutak bio 1983. kad je tadašnja mreža prešla sa NCP-a (Network Control Protocol) na TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol), što je značilo prelazak na tehnologiju kakva se i danas koristi.
Davno je postalo jasno da će Internet biti velika mreža sastavljena od velikog broja manjih mreža. Ali, tada je prelaz na TCP/IP bio kontraverzan: neki dijelovi informatičke zajednice željeli su prihvatanje drugih standarda, a najviše se pominjao Open System Interconection Protocol. ARPANET je prije službenog prelaza na TCP/IP u nekoliko navrata isključio NCP prenos podataka kako bi uvjerio „nevjerne “ tome da se NCP može isključiti po želji.
Vinton Cerf i Robert Kan počeli su rad na novom protokolu puno prije 1983. godine, tačno 10 godina ranije javila se ideja o novom protokolu, a sljedećih godina su se razvijali i usavršavali detalji protokola koji će promijeniti historiju. Implementacija TCP/IP-a u tadašnje vrijeme i operativne sisteme trajala je skoro 5 godina, dok je na ARPANET bilo spojeno oko 400 računara. Situaciju je pojednostavio detalj što su mnogi računari koristili Packet Radio i Packet Satellite koje su već nekoliko godina radile sa TCP/IP protokolom.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio mare_kv 30. avgust 2024.
Objavio Anastasija25 15. jul 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.