Odlomak

UVOD
Testirajući pitanje bezbjednosti saobraćaja u našoj zemlji, odlučili smo se na istraživanje korištenja bezbjednosnog pojasa u saobraćaju. S obzirom na ulogu bezbjednosnog pojasa u bezbjednosti saobraćajnih učesnika, odlučili smo da istraživanje bude zasnovano na odgovorima upravo onih čija je bezbjednost u pitanju, to su vozači i ostali putnici u vozilima. Važnost bezbjednosti učesnika u saobraćaju ima sve veći značaj, uzimajući u obzir kakvi su efekti prilikom realizacije rizika bezbjednosti, odnosno saobraćajnih nezgoda. Efekti saobraćajnih nezgoda narušavaju većinu onoga što društvo mukotrpno stvara, a to su vrlo često: ljudsko zdravlje, ljudski životi, kao i materijalni resursi utrošeni na liječenje i havarije saobraćajnih vozila.
Uviđajući značaj bezbjednosti, zbog prethodno navedenih razloga, cilj ove analize je da prikaže kakav je stepen korišćenja bezbjednosnog pojasa u funkciji bezbjednosti učesnika u saobraćaju. Krajnji cilj ove analize je da sugeriše veću primjenu bezbjednosnog pojasa u svakodnevnom životu učesnika u saobraćaju.
U okviru istraživanja biće prezentovani podaci dobijeni konkretnim ispitivanjem učesnika u saobraćaju, te njihova analiza radi identifikovanja trenutnog stanja svijesti našeg društva u vezi sa bezbjednosti učesnika u saobraćaju. Tek na osnovu identifikovanog stanja biće moguće odrediti pravce djelovanja kako bi se bezbjednost saobraćaja, barem u ovom segmentu, dovela na viši nivo.
1. ANKETA O KORIŠTENJU BEZBJEDNOSNOG POJASA

Metod ankete predstavlja metod prikupljanja podataka u direktnoj komunikaciji sa učesnicima u saobraćaju. Kada je u pitanju anketa o korištenju bezbjednosnog pojasa u Banjoj Luci, neophodno je napomenuti da ispitanici odgovaraju na pitanja zatvorenog pitanja, gdje ispitanici odgovaraju na pitanje tako što se odlučuju na jedan od ponuđenih odgovora. Takođe, ispitanici su davali podatke o svom ponašanju, te kao takav, ovaj metod ima određene prednosti, ali i nedostatke. Svakako, ispitanici su najkompetentniji da opišu svoje ponašanje, te da daju uzroke sopstvenog ponašanja. Kod ovog metoda potrebno je imati na umu da ispitanici mogu, iz bilo kojeg razloga, davati neiskrene odgovore na postavljena pitanja i to baš iz razloga zato što u odgovorima opisuju sopstveno ponašanje. Ova neiskrenost uvijek je okrenuta u smijeru „uljepšavanja“ odgovora.
Anketa o korištenju bezbjednosnog pojasa, za potrebe ovog istraživanja, sprovođena je u Banjoj Luci, anketiranjem slučajnih prolaznika. Podaci koji će biti analizirani zasnovani su na uzorku koji se sastoji od 50 ispitanika. U uzorku su obuhvaćene gotovo sve starosne kategorije. Anketa se sastoji od 9 pitanja. Primjer anketnog upitnika prikazan je u prilogu.
2. REZULTATI ISTRAŽIVANJA

U anketnom uzorku učestvovalo je 50 ispitanika, od kojih 22 ispitanika su ženskog pola, odnosno 28 ispitanika je muškog pola što je predstavljalo odgovor na prvo pitanje u upitniku. Na slici 2.1. prikazano je procentualno učešće ispitanika muškog i ženskog pola.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari