Odlomak

IUCN (crveneliste), kategorijeikriterijumiugroženosti

Crvene liste i crvene knjigepredstavljaju dokumente koji već samim svojim nazivom i crvenom bojom svojih korica opominju i ukazuju na realnu opasnost od ugrožavanja i nestajanja vrsta,staništa i biodiverziteta u celini. Postoje svetske(globalne) Crvene knjige i liste pojedinih kontinenata, regiona, država,provincija ili okruga.
Crvena lista ugroženih vrsta IUCN-a predstavlja globalni prikaz statusa ugroženosti biljnih i životinjskih vrsta.
Crvena lista je indikator biološke raznolikosti na zemlji. Ona ukazuje na smanjenje biološke raznolikosti, probleme u zaštiti i na vrste kojima su potrebni programi zaštite.
Program Crvene liste  (Red List Programme) ima za cilj identifikaciju taksona kojima je zaštita najneophodnija, kao i da oceni globalni indeks narušenostibiodiverziteta.
Svi podaci iz Crvene liste koriste se za izradu Crvenih knjiga koje sadrže detaljne opise vrsta,sa osnovnim karakterisanjem populacije, uslova staništa,rasprostranjenosti, faktora koji je ugrožavaju i odlika ekosistema kojima pripadaju.
Prva Crvena knjiga pojavila se pre oko 50 godina u Svajcarskoj.Danas skoro svaka zemlja ima svoje nacionalne crvene knjige ugrozenih vrsta.
U našoj zemlji do sada su izdate samo “Crvena knjiga flore i faune Srbije 1” i “Crvena knjiga dnevnih leptira Srbije”.
U Evropi postoji 6 glavnih bioregiona od čega je 5 zastupljeno u Srbiji, što dovoljno govori o bogatstvu biodiverziteta u Srbiji. U cilju zaštite tog bogatstva 1999. god. je urađena naučna publikacija Crvene knjige flore i faune Srbije prema kriterijumu Međunarodne unije za zaštitu prirode.
Pojedine vrste biljaka su istovremeno stavljene i na svetsku i evropsku Crvenu listu čime je ukazano na njihov značaj.
Najznačajnije ugrožene i istovremeno i zaštićene biljke naše zemlje, koje su pod zaštitom prvog stepena su:Pančićeva omorika,tisa,molika,stepski božur,gorocvat,rosulja,sasa,runolist, žuta lincura, gospina papučica…

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari