Odlomak

UVOD

Usavršavanje metodologije razvijanja fizičkih svojstava ima izuzetan značaj ne samo za poboljšanje rezultata u sportu, već i u svim oblastima gde se zahteva veliko fizičko naprezanje prilikom ostvarivanja planiranih ciljeva.

U današnje vreme u teoriji i praksi vrhunskog sporta imamo prikupljeno veoma mnogo materijala, koji se odnosi na problematiku razvijanja fizičkih svojstava. Međutim postoje mnoga pitanja na koja je potrebno dati nešto jasniji i precizniji odgovor. Naprimer u čemu se sastoji pravi značaj opšte fizičke pripreme. Zašto je ona potrebna i koliko je potrebno na njoj raditi.

Isto se odnosi i na specijalnu fizičku pripremu, kao i na ostale vidove pripreme. Pitanje početka bavljenja sportom je isto veoma interesantno, kao i to kako treba da izgleda višegodišnji rad sa sportistima od početnika do vrhunskog majstora. Tu se ne postavlja, kao najvažnije, pitanje kako treba vežbati, jer je to manje više već poznato, nego zašto treba tako vežbati. Posebno interesantno pitanje je kako odrediti faktore, pomoću kojih se vrši upravljanje treningom. Isto tako bitno, ako ne i najbitnije, je šta predstavlja osnovni predmet upravljanja. To pitanje postaje sve aktuelnije s obzirom na izuzetan napredak rezultata poslednjih godina. Mesto i uloga testiranja fizičkih svojstava kao i određivanje nivoa treniranosti i pripremljenosti su isto veoma važni. Barem tako se ističe u stručnoj literaturi. Ovo su samo neka od pitanja, koja se javljaju u savremenom sportu, a na koja je potrebno dati precizniji odgovor.

 

 

 

 
istorija
Grci i Rimljani imali su igre loptom, koje su kasnije prihvatili Francuzi. Jednu igru nazivali su Jeu de Paume (”že d paum”), što je preteča današnjeg tenisa. Neki stručnjaci smatraju da je ova igra ponikla u Egiptu i Persiji, a da se igrala i kod Arapa, pre Karla Velikog. Oko1300. godine bila je takođe poznata pod imenom labud , a u toku 14. veka igrala se u celoj Francuskoj.Luj Xje umro od nazeba, koji je dobio igrajući ovu igru. Za tenis se kaže da je kraljevska igra, jer su francuski i engleski kraljevi pokazivali veliko interesovanje za ovu igru.U Francuskoj se smatralo da je Henrik II najbolji igrač tenisa, a kasnije je Luj XIV imao stalno osoblje, koje se brinulo o njegovim teniskim igralištima. Tenis, kao ime igre prvi put se javlja u knjizi objavljenoj 1400. godine. Engleski kralj Henrik VIII sagradio je 1529. godine u Hamptom Courtu svoje tenisko igralište, nakome se i danas igra tenis. Tu prvobitnu verziju tenisa mnogi nazivaju realni tenis.Izraz tenis potiče od francuskog glagola tenir (imperativ, množ.) što znači držite,odnosno srednje engleskog pojmatenes tj. tenetz
.Mnogi teniski istoričari smatraju da moderni tenis potiče između 1859-65. godine,kada su Harry Gemi Auguiro Perrera izumili novu igru s reketima, koja je vrlo sličila badmintonu. Oni su 1872., s dvojicom kolega, osnovali prvi teniski klub u svetu,dok se prvi teniski turnir spominje 23.7.1884. u Shrubland Hallu.Moderni tenis potiče iz Velike Britanije još iz kasnog 19. veka. Nosio je prvobitni naziv “Lawn tennis”, što bi označavalo tenis na travi. Ubrzo je stekao veliku popularnost u Evropi, a kasnije i u celom svetu. Tenis je olimpijski sport i igraju ga i mlađe i starije generacije. Pravila tenisa nisu bitno izmijenjena još od kasnih 1890-ih. Jedine dve značajne izmene dogodile su se nakon 1970. godine. Prihvaćeno je novo pravilo “tiebreaker” za određivanje pobednika seta, te nova tehnologija koja omogućava igračima da opozovu (challenge) sudijsku odluku i pregledaju ponovljeni snimak kretanja loptice na terenu, ukoliko smatraju da je udarac bio ispravan. Tenis mnogi prate uživo ili putem televizije i drugih medija. Najviše posećeni, a ujedno i najprestižniji teniski turniri su Grand Slam turniri,koje čine otvorena prvenstva:Australije (Australian Open), Francuske (French Openili Roland Garros), VelikeBritanije (Wimbledon) i Sjedinjenih Američkih Država (US Open).U SAD-u tenis je došao preko Bermuda70-ih godina 19. veka Srbija kao zemlja poslednjih godina ima izuzetne igrače belog sporta kako u muškoj tako i u ženskoj konkurenciji.Velik je broj dece koji sanjaju da postanu novi Novak Đoković, Jelena Janković ili Ana Ivanović

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari