Odlomak

UVOD

Internet predstavlja globalnu računarsku mrežu koju u današnje vreme koristi i prihvata sve više mladih. Škole predstavljaju obrazovno – vaspitnu instituciju koja mora ići u korak sa vremenom i koja ima zadatak da osposobi mlade ljude i pomogne im da odaberu pravi put. Internet se uvodi u škole kao nastavni predmet a stručno osoblje, zaposleni edukuju i usavršavaju za rad sa njime. Pristup Internetu omogućava lakše snalaženje i pronalaženje određenih informacija. Podstiče razmenjivanje različitih informacija i iskustava. Savremene škole ga sve više primenjuju i koriste u planiranju i radu. Direktor više ništa ne može da uradi bez Interneta, on mu olakšava posao i potpomaže bržu i kvalitetniju saradnju sa nastavnicima, učenicima, roditeljima, lokalnom sredinom. Stručni saradnici, u savremenom društvu, najveći deo svog posla obavljaju putem ove globalne kompjuterske mreže. Njihov zadatak je da dobro poznaju strukturu svog posla, da u njemu prepozna glavne težišne tačke, da ume da ih pretvori u poslove i radne zadatke koje će, prema planu rada i potrebama izvršavati. Najbitnije je da se stručni saradnici drže onih područja rada za koje su kvalifikovani. U školi gde postoji više stručnih saradnika, postavlja se samo problem timskog rada, a u školi gde je samo jedan stručni saradnik, on neminovno mora kompenzirati nedostatak drugih stručnih saradnika i preuzeti delom i njihove poslove. U stručne saradnike spadaju: pedagog, psiholog, defektolog, socijalni radnici i slično. Pedagog i psiholog imaju najviše dodirnih tačaka. Na to ih obavezuje i činjenica da su programi njihovog rada praktično nedeljivi, da se prepliću, dopunjuju i podudaraju. To što su programi drugih stručnih saradnika dati odvojeno, ne znači da i oni nisu komplementarni programima školskih pedagoga i psihologa. Svako u svome delokrugu pomaže znanjima iz srodnih struka. U današnje vreme taj posao je još lakši jer putem internet mreže saradnici su u mogućnosti da podele svoja iskustva i znanja sa ostalim kolegama i tako doprinesu svom radu i ustanovi u kojoj rade.

 

 

 

 

Globalna kompjuterska mreža

Internet je javna, dostupna, globalna kompjuterska mrežakoja zajedno povezuje računareimreže računara. Internet je “mreža svih mreža” koja se sastoji od kućnih, akademskih, poslovnih, vojnih i vladinih mrežakoje međusobno razmenjuju informacijei usluge kaošto su elektronska pošta, čet i prenos datoteka. Od svojih korena kao jedno neindustrijsko i neposlovno okruženje vezano za naučnu zajednicu, Internet se vrlo brzo proširio na svet trgovine i poslovanja. Ipak, bilo je potrebno skoro 30 godina da se Internet nametne kao tehnološka inovacija koja konstantno transformiše društvo i ekonomiju.
Reč Internetpotiče od engleskih reči International Network, što u prevodu označava svetsku, tj. Globalnu mrežu računara.
PojamInternetznačimrežaunutarmreže, ili internakonekcijaizmeđuvišeračunara. Strukturnopostojemalemrežekojesemeđusobnovezuju, i timečineovustrukturu. Internetsesvevišenazivaglobalnommrežominformacija. BrojračunaranaInternetusetrenutnoprocenjujenaoko 2. 000. 000. 000. Količinainformacijakojutiserveriposedujujeogromna, i teškojeproceniti i prikazatirealnokolikajeonazaista. Pristup Internetu zavisi od potreba korisnika i tehničkih uslova. U današnje vreme Internet je neophodan svima. Ne postoji institucija koja ga ne koristi. Internet se sastoji od niza usluga. Svaka od usluga koristi svoj protokol. Sve više se peimenjuje u obrazovanju i vaspitanju, u obrazovnim institucijama kao što su osnovne škole i vrtići. Ulaganje u ranoučenje i razvojpokazujesekaonajisplativijainvesticija u sektoruobrazovanja. Poredefikasnosti i efektivnosti, predškolskovaspitanje i obrazovanjejeposebnovažno sa stanovištapravednostisistema i društva. Tojeprepoznato i okvirusvetskeinicijativeObrazovanjezasve u kojojsekaojedanod 6 glavnihciljevaističeunapređenjeobuhvatnogpredškolskogvaspitanja i obrazovanjaposebnozadecuiztzv. Osetljivih i marginalizovanihgrupa

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari