Odlomak

UVOD

Tokom seminarskog rada, obavila sam praksu u preduzecu “Cargo T. Weiss”. Rec je o firmi koja se bavi organizacijom medjunarodnog transporta i spedicijom. Firma je mesovitog, austrijsko-srpskog vlasnistva, i po svojoj formi je joint venture. Deo je grupacije Gebruder Weiss, najvece i najstarije privatne austrijske spedicije. Na trzistu Srbije, ova grupacija posluje od 2004. godine, a u svetu ima svoje kancelarije u preko 40 zemalja.
Preduzece Cargo T. Weiss ima 15 zaposlenih, sa 3 kancelarije u Beogradu (Novi Beograd, Aerodrom Beograd i Dobanovci gde se nalazi i centralno skladiste). Specijalizovana je za organizaciju transporta avionskim i brodskim transportom i carinjenjem na skoro svim ispostavama u Srbiji. Zajedno sa sestrinskom firmom, Eurocargo (takodje deo Gebruder Weiss grupacije), zvanicni je prevoznik i spediter mnogim domacim i svetskim kompanijama, kao sto su: New Yorker, Ball Packaging Europe, Robert Bosch, General Motors, Hewlett Packard, Nokia, Swarovski, Comtrade, itd).

 

Ponedeljak, 1. dan

Ujutru je obavljen sastanak sa direktorima sektora gde su dogovarane aktivnosti za tekucu nedelju, organizovano poslovanje pojednicnog sektora i firme ukupno. Sa direktorom prodaje je dogovoreno koje ce firme biti kontaktirane, koje ponude i firme treba dalje obraditi i ponovo kontaktirati. Sa direktorima operativnih sektora je razgovarano o tekucim poslovima, razmatrane su mogucnosti daljeg poboljsanja kvaliteta usluga, mogucnost dobijanja povoljnijih cena transporta (nabavnih cena), itd.

Poseban sastanak sa sluzbom finansija i knjigovodstva vezano za naplatu potrazivanja, obracunavanje kamate i placanje deviznih faktura u inostranstvo radi ostvarivanja sto povoljnijeg kursa i stvaranja pozitivnih kursnih razlika.

Po zavrsenim sastancima sa kolegama, obavljene su konferencijske veze sa ino-partnerima sa sledecim temama: organizacija utovara robe koja je pristigla u Nemacku, dogovor na liniji Taiwan – Shanghai – Srbija oko poslova koji ukljucuju kupovinu robe od ino-dobavljaca sa sedistem na Tajvanu dok bi se isporuka obavila iz Kine (Shanghai), tekuci poslovi. Nakon toga obavljen je razgovor sa maticnom firmom u Austriji na temu organizacije poslovanja u sledecoj godini, novim projektima i budzeta za sledecu godinu.

Ostatak dana je radjena analiza poslovanja prethodnog meseca, posto se svi rezultati salju do sredine meseca za prethodni mesec. Analiza poslovanja (profit estimate) podrazumeva: slanje izvestaja o broju poslova izvrsenih prethodnog meseca, procena ostvarenog bruto profita, procena troskova (zarade, fiksni troskovi, ostali troskovi), analiza dobijenih/izgubljenih komitenata, rad sluzbe prodaje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari