Odlomak

Gimnastika kao bazični sport

Gimnastika je kombinacija motoričkih vještina sposobnosti kao što su koordinacija, gracioznost, spretnost, snaga i fleksibilnost. Osim toga, utiče na poboljšanje zdravstvenog statusa pojedinca, a predstavlja odličnu osnovu za bavljenje ostalim sportovima. Razvojem motoričkih sposobnosti putem specifičnih gimnastičkih vježbi te učenjem i usavršavanjem bazičnih gimnastičkih vještina unaprijeđuju se rezultati početnika i vrhunskih sportista kod velikog broja sportova (sinhronizovano plivanje, skijanje, skokovi u vodu, borilački sportovi …). Možemo reći da je gimnastika sistematsko tjelesno vježbanje usmjereno na skladno razvijanje tijela i održavanje zdravlja. Termin gimnastika odnosi se i na fizičke vježbe koje se koriste u preventivne svrhe za liječenje oboljelih kojima se pomaže da se olakša ili ukloni nelagodnost u uspostavljanju normalnih funkcija lokomotornog aparata.
Zbog svoje tradicije, univerzalnosti, ugleda kao i široke mogućnosti primjene i uticaj na razvoj čovjeka, gimnastika se zajedno sa atletikom i plivanjem smatra bazičnim sportom.

 

 

Preskok

Preskok je disciplina sportske gimnastike koju izvode i muškarci i žene i ima svoje specifičnosti u odnosu na druge discipline. Preskok je gimnastička disciplina u kojoj se preskače preko sprave zaletom, sunožim odrazom i uporom rukama o spravu. Osnovne gimnastičke sprave preskoka su: konj i sprava za preskok (sto za preskok u vrhunskoj gimnastici), a kozlić, švedski sanduk i povišenje od strunjača su pomagala koja se koriste u svrhu učenja pojedinih skokova (Piard, C., 1990.). Mjesto za doskoke je zaštićeno strunjačama, a za izvođenje skokova upotrebljava se odrazna daska, koja se nalazi ispred sprave. Skokovi na preskoku sadrže sedam faza: zalet, naskok na odraznu dasku, odraz, faza prvoga leta, faza postavljanja i odraza rukama od sprave, faza drugoga leta i konačno doskok pri čemu je za svaki skok tehnika unaprijed propisana i razlikuje se od skoka do skoka.

 

 

PREDMET I CILJ RADA

Tehnička priprema

Pod pojmom tehničke pripreme podrazumijeva se blagovremeno obučavanje određenih elemenata koji odgovaraju motoričkim sposobnostima kao i razvoju nervnog sistema tog uzrasta. Djeca bi se trebala upoznavati sa osnovama tehnike i prije, kroz slobodnu igru, što se kasnije pokazuje korisnim pri daljnjem razvoju tehnike. Tehničku pripremu treba shvatiti kao savladavanje određenih programskih zadataka i sprovoditi je u svakoj uzrasnoj kategoriji. Sa početnicima trebaju da rade najbolji poznavaoci tehnike i metoda obuke. Važno je da treneri znaju smisao i značaj tehničke vježbe a ne samo kako se ona izvodi. Takođe je bitno da izvođenje vježbi bude tačno i ispravno jer se pogrešno usvajanje teško ispravlja pogotovo kada dođe do automatizacije pokreta kada je gotovo nemoguće ispraviti greške. U toku vježbanja neophodno je da postoji određeni raspored i redoslijed obuke. Prije demonstracije samog tehničkog elementa trener treba da opiše taj isti element ističući njegov značaj i primjenu u igri. Na taj način prilikom demonstracije tehničkih elemenata skrećemo pažnju na najbitnije pokrete. Pravilna demonstracija ima ogroman značaj, pogotovo u radu sa najmlađima, jer su djeca sklona imitiranju pokreta. Trebamo se pridržavati osnovnih principa obuke (princip postupnosti), a to su:

  • od poznatog ka nepoznatom elementu,
  • od lakšeg ka težem elementu,
  • od jednostavnijeg ka složenijem elementu.

Uz navedene, osnovne principe, u procesu obuke tehničkih elemenata u preskoku bitno je znati i primjeniti i slijedeće :

  • sa obučavanjem novog elementa treba početi tek kada se prethodni u potpunosti savlada,
  • obuka novog elementa u sebi treba da sadrži ponavljanje starog,
  • naučene elemente treba međusobno povezivati u cjeline tako da elementi koje usvajamo sadrže u sebi dijelove slijedećeg elementa,
  • ne treba pretjerivati sa brojem ponavljanja, jer dolazi do zasićenja i zamora kod djece,
  • doziranje i intenzitet vježbanja treba prilagoditi uzrasnim kategorijama,
  • greške se moraju ispravljati prije usvajanja i automatizacije pokreta.

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari