Odlomak

1.    Uvod
Svima je iz života poznato da je za ostvarenje određenog cilja potrebno obaviti određeni proces, a pod procesom podrazumevamo određeni skup zadataka koji mora da se obavi kako bi cilj bio postignut. Da bi cilj bio što bolje i efikasnije izvršen preduzimamo određene   korake po kojima postepeno mnogo lakše rešavamo te zadatke. Isto tako je i sa razvojem poslovnog softvera.

U početku, kada računari nisu bili toliko razvijeni, softveri su bili mnogo jednostavniji, pa samim tim nije bilo ni potrebe za planiranjem izrade softvera. Vremenom kako se tehnologije razvijala tako je process razvoja softvera bio sve kompleksniji, i za njegovu izradu bilo je potrebno obaviti mnogo više zadataka.

Da bi softver bio sto bolje i efikasnije razvijen bilo je potrebno organizovati “razvojni tim”. Razvojni tim je cinila grupa ljudi, koji su međusobno sarađivali sa ciljem da brže reše odeđene probleme i zadatke vezane za razvoj softvera.  Kod razvojnog tima najbitnije je bilo da ceo tim na isti način shvati problem, kao i njegovo rešenje.
Zbog brzog razvoja tehnologije, dodavanje novih funkcionalnosti softvera bilo je sve teže, i tako su nastali novi problemi. Vremenom se došlo do ideje da rešenje ovog problema leži u uvođenju određenih faza razvoja softvera. Faze u razvoju softvera imaju za cilj da predvide i ubrzaju proces razvoja.
Kao sto sam napomenuo, resenje problema koji je nastao usled brzog razvoja tehnologije lezi u uvodjenju faza razvoja softvera. Prilikom procesa razvoja softvera potrebno je proci kroz sledece faze :

  •     Analiza i definisanje zahteva
  •     Projektovanje sistema
  •     Projektovanje programa
  •     Izrada programa
  •     Testiranje programa
  •     Isporuka programa
  •     Odrzavanje

Uvodjenje planiranja u proces razvoja softvera prema zadatim fazama dovelo je do nastanka medota razvoja softvera. U ovom seminarskom radu bavicu se Tradicionalnim i Agilnim metodama razvoja softvera.

 

 

2.    Podela modela razvoja softvera

Modeli razvoja se pojavljuju od vremena kada su se razvijali veliki softverski sistemi i prikazuju razlicite poglede na process razvoja softvera. Osnovni razlog njihovog postojanja je da obezbede uopštenu šemu razvoja softvera, koja bi služila kao osnova u planiranju, oragnizovanju, i ostalim aktivnostima razvoja.
U zavisnosti od značaja koji se pojedinim fazama i aktivnostima razvoja softvera pridaje, zatim formama organizacije i upravljanja razvojem, kao i iskustvima zaposlenih metode razvoja delimo na Tradicionalne metode i Agilne metode.
U nastavku rada baviću se opisom Tradicionalnih i Agilnih metoda razvoja, njihovom podelom, primenom i sl.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari