Odlomak

UVOD

U današnjim telekomunikacijama za prenos govora i podataka sve veću ulogu imaju pristupne mreže koje u svom sistemu obuhvataju mogućnosti i prednosti računara u odnosu na dosada korišćene uređaje. Veći broj računara povezanih žičnim ili bežičnim putem na osnovu određenih protokola, a u različitim konfiguracijama (topologijama) predstavlja računarsku mrežu.

Mrežne topologije su načini, vrste i strukture povezivanja računarskih mrežnih elemenata u razne topološke mape. Ono što su u topologiji grane, u računarskoj topologiji su komunikacioni kanali, odnosno uglavnom se odnosi na veze, ožičenje, mada se može odnositi i na logičke veze. Topološki čvorovi su čvorovi računarske topologije, kao npr. čvorovi lokalne računarske mreže.

Topologija je u određenoj meri povezana sa vrstom kablova koji se koriste i predstavlja određeni model. Uglavnom, to su optički ili bakarni kablovi, a među bakarnima koaksijalni ili kablovi sa upredenim paricama. Takođe, topologija je povezana i sa mrežnom arhitekturom. U mnogim slučajevima mreže su hibrid različitih topologija.

PODELA RAČUNARSKIH MREŽA PREMA TOPOLOGIJI

Topologije se mogu podeliti na tri načina:

•    Signalne topologije
•    Logičke topologije
•    Fizičke topologije

Signalne topologije

U ovoj topologiji vrši se mapiranje stvarnih veza između čvorova mreže, a u njima je vidljiv put kojim se signali raspodeljuju između čvorova. Pojam “signalna topologija” se često koristi kao sinonim za “logička topologija”. Međutim  može doći do izvesnih zabuna u određenim situacijama u praksi, jer po definiciji, termin “logička topologija” se odnosi na put koji podaci zauzimaju između čvorova u mreži, dok se termin “signalna topologija” uglavnom odnosi na stvarni put kojim se signal (npr. Optički, električni, elektromagnetni itd.) prenosi između čvorova.

Logičke topologije

Logička topologija, za razliku od “fizičke”, je način na koji signali deluju na mreži, ili način na koji se podaci prenose kroz mrežu od jednog do drugog uređaja, bez obzira na fizičku povezanost uređaja. Samim tim, logička topologija mreže nije nužno isto što i njegova fizička topologija. Na primer, upredena parica Eterneta je logička topologija magistrale na fizičkom nivou topologije zvezde. Iako je IBM-ov Token Ring logička prstenasta topologija, fizički je postavljen u topologiju zvezde.

Klasifikacija logičkih mrežnih topologija uglavnom sledi iste topologije kao što su one u klasifikaciji fizičkih mrežnih topologija, a put koji podaci prolaze između čvorova koristi se za određivanje topologije, za razliku od stvarnih fizičkih veza koje se koriste za određivanje topologije. Pri tome treba imati u vidu da:

•    Logičke topologije su često blisko povezane sa MAS metodama i protokolima;
•    Logičke topologije su uglavnom određene mrežnim protokolima umesto da budu određene fizičkim rasporedom kablova, provodnika i mrežnim uređajima ili protokom električnih signala, mada se u mnogim slučajevima putevi koji električni signali prolaze između čvorova mogu podudarati sa logičkim tokom podataka, zbog čega se termini “logička topologija” i “signalna topologija” mešaju;
•    Logičke topologije su u stanju da se dinamički rekonfigurišu posebnim vrstama opreme, kao što su ruteri i svičevi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari