Odlomak

1. UVOD

Svet u oblasti proizvodnje, tehnologije, organizacije i upravljanja posljednjih decenija preživljava duboke promjene. Savremeno poslovanje donosi nova pravila, nove metode, nove ljude. Stalne promjene u okruženju, ekonomskom, pravnom, političkom, a naročito inovacije u oblasti tehnologije proizvoda i procesa i informacionih tehnologija, uslovile su potrebu prilagodavanja svih dijelova i funkcija organizacije dinamici promjena.

Vrlo bitan faktor u ovim promjenama čini izgradnja konkurentskih prednosti od kojih, u posljednje vrijeme, najveću važnost ima kvaliteta. Zbog toga se u posljednje vrijeme u kompanijama sve više koristi koncept ˝Totalnog upravljanja kvalitetom˝ (eng. Total Quality Menagement- TQM). Ovaj koncept doprinosi atmosferi u kojoj će zaposleni da uživaju u promjenama ali i da budu nosioci takvih promjena.

 

 

 
2. TOTALNO UPRAVLJANJE KVALITETOM  (TQM)

Da bi se uopšte i počelo govoriti o ovoj temi neophodno je prije svega definisati pojam kvaliteta. U literaturi možemo pronaći mnogobrojne definicije kvaliteta. Tako, John Stewart, konsultant kompanije McKinsey, piše: “ Ne postoji jedinstvena definicija kvaliteta…Kvalitet je osjećanje da je nešto bolje od nečeg drugog. On se mijenja tokom ljudskog života, mijenja se i od jedne generacije do druge, a uveliko zavisi i od mnogobrojnih aspekata ljudske aktivnosti”. *1 Međutim, većina definicija se može svesti na dvije verzije:

1. Interni pogled na kvalitet- kvalitet se mjeri internim zahtjevima postavljenim u unaprijed utvrđenim specifikacijama.
2. Eksterno poimanje kvaliteta- ovo poimanje je bazirano na potrošačevom stavu.

Total Quality Management je filozofija, set alata i procesa čiji outputi donose potrošačku satisfakciju i kontinuirano unapređivanje. Svi članovi totalnog kvaliteta organizacije nastoje da unaprijede poslovanje kroz participaciju svih članova u rješavanju problema u svim dijelovima organizacije. *2 Nosioci koncepta TQM-a u preduzeću su svi uposleni. Svi uposlenici snose odgovornost za dostizanje standarda kvaliteta. Prema ovom konceptu se ukidaju formalni sistemi kontrole. Preduzeća treniraju svoje radnike, a poslije njima povjeravaju uključivanje kvaliteta u sve što rade. Dakle, fokus TQM-a je na porastu kvalitete angažovanjem svih u preduzeću i sve operacije u preduzeću su usmjerene ka ostvarenju tog cilja. Uvođenjem koncepta ˝Totalnog upravljanja kvalitetom˝ se postiže:

  •     kontinuirano zadovoljavanje zahtjeva kupaca
  •     po najnižim troškovima i
  •     oslobađanjem (korištenjem) potencijala svih zaposlenih

To znači da:

  •     kupci odlučuju šta je kvalitet,
  •     ukupni troškovi kvaliteta se smanjuju primjenom principa ˝uradi ispravno prvi put i svaki put˝,
  •     motivacija i obrazovanje za kvalitet svih zaposlenih omogućava bitnu potporu ostvarenja sistema TQM-a.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari