Odlomak

APSTRAKT
Windows je operativni sistem koji omogućava potpunu kontrolu nad računarom. Windows zapravo upravlja računarom, odnosno programima ( Software ) i perifernim kompjuterskim uređajima ( Hardware ).
Windows 7 je nova verzija operativnog sistema, koja osim niza suštinskih promena ima i mnoge formalne promene koje se prvenstveno odnose na grafički izgled radne površine ( Desktop ) operativnog sistema.
Kompanija Microsoft je svoj operativni sistem Windows 7 dizajnitala tako da on odgovori na zahteve koje su pred njega postavili korisnici širom sveta: jednostavnost u upotrebi, bolje performanse, sigurnost, pouzdanost, kompatibilnost i sasvim nove funkcionalnosti koje omogućavaju potpuno novi doživljaj pri korišćenju računara.

KLjUČNE REČI : Operativni sistem, Windows 7, verzije Windows 7, hardverski zahtevi, kernel, NTFS, kompatibilnost.

1.UVOD U OPERATIVNE SISTEME

U računarstvu, operativni sistem (OS) je skup programa i rutina odgovoran za kontrolu i upravljanje uređajima i računarskim komponentama kao i za obavljanje osnovnih sistemskih radnji. Operativni sistem objedinjuje u celinu raznorodne delove računara i sakriva od krajnjeg korisnika detalje funkcionisanja ovih delova. Operativni sistem stvara za korisnika radno okruženje koje rukuje procesima i datotekama, umesto bitovima, bajtovima i blokovima. Većina operativnih sistema dolazi sa aplikacijom koja obezbeđuje korisnički interfejs za rukovanje operativnim sistemom, kao što su interpreter komandne linije i grafički interfejs.
Dodatno, operativni sistem omogićava pokretanje drugih, korisničkih programa kao što su editori, prevodioci i internet pretraživači. Međutim pojavom prvih računara nisu postojali operativni sistemi nego su imali operatere. Operator je osoba koja je ručno unosila i pokretala programe. Kada su razvijeni prigrami za učitavanje i pokretanje drugih programa logično je bilo da takvi programi dobiju naziv po onome čiji posao obavljaju.
Operativni sistem je u suštini sačinjen od skupa tri komponente:
o    Korisničkog interfejsa, koji može biti grafičkog tipa ili imati interpreter komandne linije koji se još zove i školjka (’’shell’’)
o    Sistemske rutine niskog nivoa
o    Jezgro – kernel koji je srce operativnog sistema
Kao što naziv sugeriše, školjka je spoljašnji programski omotač jezgra, dok jezgro neposredno komunicira sa uređajima. Kod nekih operativnih sistema, kao što je Unix, školjka i jezgro su različiti i samostalni entiteti, što omogućuje proizvoljne kombinacije i laku zamenu školjke. Drugi operativni sistemi samo formalno prikazuju postojanje različitih komponenti dok su u suštini monolitni.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari