Odlomak

UVOD

Svi energetski izvori dele se na obnovljive i neobnovljive. Neobnovljivi izvori energije, kao što su fosilna goriva postoje u definitivnim količinama i obnavljaju se sporije nego što se troše. Obnovljivi ili trajni izvori su resursi koje nazivamo i alternativnim izvorima.
Alternativni energetski resursi su:

1.    Solarna energija
2.    Energija vetra
3.    Energija vode
4.    Geotermalna energija

Tako vetrove možemo zauzdati radi trajnog stvaranja izvora energije, zatim iskoristiti potencijale okeana takođe kao izvora energije, a sunce već koristimo u 2 vrste solarnih sistema.
Reč geotermalna potiče od kombinacije grčkih reči geo (zemlja) i therme (toplota).
Geotermalna energija odnosi se na toplotu Zemljine unutrašnosti koja u samom središtu dostiže temperaturu između 4.000 i 7.000 °C što je otprilike jednako temperaturi površine Sunca. Čak i nekoliko kilometara ispod površine, temperatura može biti preko 250 °C. U principu, temperatura poraste za jedan stepen Celzijusa svakih 30 – 50 metara dubine nezavisno od lokacije.

NASTANAK GEOTERMALNE ENERGIJE

Geotermalna energija je obnovljivi izvor energije jer se toplota neprekidno proizvodi unutar Zemlje različitim procesima. Na prvom mestu je prirodno raspadanje radioaktivnih elemenata (prvenstveno urana, torijuma i kalijuma), koji se nalaze u svim stenama i proizvodi ogromnu toplotnu energiju. Osim radioaktivnim raspadom, toplota u Zemljinoj kori se stvara i na druge načine: egzotermnim hemijskim reakcijama, kristalizacijom rastopljenih materijala i trenjem pri kretanju tektonskih masa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Jedan komentar na “Primena geotermalne energije u Srbiji”

ninana1989 ninana1989 says:

super rad! nadam se da ga niko nije iskoristio u ovom semestru kod profesora cvorovica! 🙂

Komentari