Odlomak

1.UVOD

Ovce su vrsta koja daje čak tri proizvoda (meso, mlijeko i vunu) značajna prije svega za prehranu i odijevanje pučanstva. Iskorištavanje navedenih ocčjih proizvoda moguće je tijekom određenih sezona, tako je klanje janjadi najčešće u proljeće, vuna se striže u ljeto, a mlijeko se muze tijekom proljeća i ljeta. Prikladnom organizacijom smještaja i hranidbe ovaca može se ostvarivati značajan profit uz manja početna ulaganja i manji utrošak rada.
Oceanija ima izrazito razvijeno ovčarstvo. Osim dobre razvijenosti ove grane stočarstva, na području Oceanije dobro je razvijeno i govedarstvo, prije svega na području Novog Zelanda. U Oceaniji se uzgaja u prosjeku 13,9% ukupne populacije ovaca u svijetu. Sustavi proizvodnje temelje se na proizvodnji mesa i vune, no zbog pada cijene vune na svjetskom tržištu, najveći dio prihoda u ovčarstvu ovog područja dobiva se iz proizvodnje mesa. Od ukupne proizvodnje vune i mesa u svijetu na području Oceanije se proizvede oko 36% svjetske proizvodnje, a ukupan broj ovaca se procijenjuje na oko 143 milijuna grla.
Osim što ovčarstvo ima veliki značaj za gospodarstvo u oceanskim zemljama, važno je spomenuti da njihova proizvodnja pokriva najveći dio potreba na svjetskom tržištu. Najviše proizvoda u obliku gotovih polovica i živih životinja se izvozi u zemlje Europske unije i SAD.
S obzirom na klimu koja prevladava u Oceaniji treba istaknuti da je ona različita. U Novom Zelandu je klima mnogo vlažnija nego u Australiji, te su uvjeti za ovčarstvo puno povoljniji u Novom Zelandu, prije svega zbog bujnije vegetacije.
Preduvjet za ekonomičnu proizvodnju ovčeg i janjećeg mesa su prije svega povoljni klimatski uvjeti, te područja koja imaju dobro razvijenu vegetaciju, kroz što duži period u  godini. Samo na kvalitetnim travnjacima moguće je proizvesti veliku i kvalitetnu količinu ovčeg i janjećeg mesa. Upravo je to prednost spomenutog podneblja, na kojem je moguće proizvesti velike količine ovčeg i janjećeg mesa, uz što niže troškove.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari