Odlomak

1. Uvod

Operativni sistem je sistemski softver koji upravlja aktivnostima računara, kontroliše hardver računara i izvršavanje korisničkih programa, što ukazuje na to da operativni sistem predstavlja osnovni softverski paket koji omogućava korišćenje računara. Nastao je zbog potrebe da se dnevni poslovi obrade podataka obavljaju što lakše, što brže i što jednostavnije. Najznačajniji momenat u njihovom razvoju je pojava računara namenjenih kućnim koriskicima.

Ciljevi razvoja operativnih sistema su obezbeđivanje:
 Udobnog rada korisniku
 Efikasnije korišćenje računarskih resursa
Funkcije operativnog sistema možemo podeliti u četiri kategorije:
 Zauzimanje i dodeljivanje sistemskih resursa
 Raspoređivanje poslova koji se izvršavaju
 Nadgledanje aktivnosti sistema
 Ostavrivanje interfejsa između korisnika i računara
Operativni sistem sastoji se iz:
 Kernela – najbitnije komponente
 Zbirke drajvera koje omogućavaju korišćenje raznih uređaja i računskih komponenti
 Kompleta programa koji omogućavaju konzumiranje funkcija tih uređaja
 Korisničkog interfejsa

Kernel (jezgro) je osnova operativnog sistema. Najprostije rečeno, uloga kernela je upravljanje radom svih resursa koji postoje u sistemu tj. da obavlja režijske poslove rada operativnog sistema u koje spadaju pre svega upravljanje procesima, memorijom, uređajima, kao i fajlovima i ono što je najvažnija uloga kernela jeste obezbeđivanje sistema bezbednosti tj. određeni stepen otpornosti na greške koje se dešavaju tokom izvršavanja procesa.
Drajveri za manje komplikovane i visoko standardizovane uređaje isporučuju se uz sam operativni sistem, dok se za ostale uređaje drajveri isporučuju odvojeno.
Programski alati imaju pre svega ulogu da korisnicima obezbede pristup funkcijama operativnog sistema. Skup alata koji se isporučuju uz operativni sistem takođe oslikava i filozofiju dizajna samog operativnog sistema.
Korisnički interfejs je komponenta od koje zavisi udobnost rada u operativnom sistemu. Najosnovnija podela korisničkih okruženja (interfejsa) jeste na tekstualne i na grafičke.

2. Operativni sistem Windows

Microsoft Windows je operativni sistem stvoren od strane kompanije Microsoft. Trenutno je najpopularniji desktop operativni sistem u upotrebi. Instaliran je na najvećem broju novih računara.
Microsoft je početkom devedesetih godina 20. vijeka uveo operativni sistem sa grafičkim okruženjem pod nazivom Windows. U početku je novi operativni sistem bio samo nadogradnja, dotada veoma popularnog, DOS-a i nosio oznaku Windows 3x. Samostalni operativni sistem pojavio se 1995. godine i dobio je naziv Windows 95. Od samog početka Windows podržava rad sa mišem, ikonama, menijima, mogućnost pokretanja programa u isto vrijeme i jednostavan prelaz sa jedne aplikacije na drugu.
Windows predstavlja samostalni operativni sistem. Naime Windows sve do verzije 95 nije bio operativni sistem, jer nije mogao samostalno da se izvršava. On je do tada bio samo novo okruženje koje je predstavljalo nadogradnju već zastarelog DOS-a. To je podrazumevalo uslov instalacije DOS-a da bi funkcionisao Windows. Takođe je podržan rad sa internetom i jednostavnija mrežna komunikacija. Promenjeno je i grafičko okruženje, pa je umjesto orijentacije prema programu uvedena orijentacija prema dokumentu. Dovoljno je dva puta kliknuti mišem na ikonu dokumenta i automatski će biti pokrenut odgovarajući program u kome je dokument kreiran, a učitaće se i sam dokument. Ovakav postupak olakšava rad korisniku jer ne zahteva poznavanje procedure pokretanja programa i procedure učitavanja fajla. Windows je „prvi“ pravi operativni sistem modernog dizajna i izvanrednih performansi. Poseduje tzv. vertikalnu kompatibilnost, što znači da se na njemu mogu izvršavati svi programi pisani za DOS i starije verzije Windows-a. Mogućnosti Windows-a su ogromne, jer njegovi programi prekidaju vezu sa starim pravilima i koriste nove mogućnosti operativnog sistema. Operativni sistem Windows se razvijao kroz generacije koje se još nazivaju verzije, počev od prve šire prihvaćene verzije 3.0, preko verzije 3.11 nakon čega se razvoj deli u dve potpuno odvojene i paralelne linije: Windows 95, Windows 98, Windows ME i Windows NT, Windows 2000,Windows XP, Windows Vista i Windows 7.
2.1. Operativni sistem Windows 7

Operativni sistem Windows 7 karakteriše:
 Grafički korisnički interfejs koji omogućava izvršenje odgovarajučih programa pomoću ikona umesto pisanjem komande sa komandne linije
 Višeprogramski režim rada
 Višekorisnički režim rada.
Windows 7 je dostupan u šest verzija od kojih su samo Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional i Windows 7 Ultimate komercijalno dostupne verzije. Windows 7 Professional je verzija na našim računarima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari