Odlomak

1.UVOD
1.1.POJAM  SAOBRAĆAJNE  SIGNALIZACIJE

Signalizacija podrazumeva posebno projektovane skupove elemenata, čija je namena:

  •     obaveštavanje,
  •     prenošenje upravljačkih naredbi,
  •     naređivanje,
  •     ograničavanje ili, pak,
  •     neposredno upravljanje podelom raspoloživog vremena.

Ti skupovi elemenata su, obično, standardizovani ili normirani,odnosno usaglašeni sa međunarodnim standardima i normama.

Putna saobraćajna signalizacija je skup elemenata pomoću kojih se obeležava namena saobraćajnih površina, usmeravaju tokovi vozila i pešaka, pružaju učesnicima u kretanju različite informacije,izdaju izričita naređenja, upozorenja i sl.U uslovima koje nameće savremeni saobraćajni sistem, zadaci savremene signalizacije su veoma složeni.
Sve veći stepen motorizacije uslovio je i primenu sve složenijih strategija upravljanja saobraćajnim tokovima, te brojniju i složeniju tehniku.

Tehnika– predstavlja neki manje složen postupak kojim se mere,odnosno istražuju pojedine veličine. Često se koriste i kao pojam vezan za postupak proračuna neke veličine ili pokazatelja.Efikasno i bezbedno upravljanje saobraćajem je moguće primenom savremenih tehnika regulisanja saobraćaja, koje u znatnoj meri zavise od kvalitetne saobraćajne signalizacije, i tohorizontalne, vertikalne i ostale nestandardne signalizacije.

Saobraćajna signalizacija je od posebne važnosti za svakog učesnika u saobraćaju (vozač, pešak, biciklista i sl.)
Zadatak saobraćajne signalizacije je da jasno i nedvosmisleno ukaže korisnicima sistema kojim delom mreže treba da se kreću, na koji način, da bi realizovali efikasno i bezbedno kretanje do željenog cilja.

Saobraćajna signalizacija (u širem smislu reči saobraćajna informatika) obuhvata široko područje informisanja učesnika u saobraćaju.Mesta na kojima saobraćajna signalizacija ima primenu vrlo su različita po karakteru ( saobraćajnice unutar i van naselja, značajni objekti kao što su sajmovi, poslovni i trgovački centri, parkirališta,aerodromi, pristaništa, autobusne i železničke stanice te ostale površine namenjene kretanju)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari