Indikacije za primenu palijativne radioterapije, nuspojave radioterapije
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Sociologija
Objavio izuzetnanagrada 29. jul 2013. Prijavi dokument
POJAM NAUKE
Nauka se kao oblik društvene svesti relativno kasno pojavljuje i nastaje u odnosu na druge oblike (religija, moral, umetnost), iako se njeni pojedini elementi nekih oblasti (fizika, geometrija, matematika, medicina), pojavljuju veoma rano.
Nauku možemo podeliti u četiri definicije:
1. Nauka je istinito saznanje o stvarnosti,
2. Nauka je sistematizovana suma znanja iz određene oblasti,
3. Nauka je najznačajniji resurs društva, i
4. Nauka je obim društvene svesti.
Treba pomenuti da su oblici društvene svesti moral, nauka, religija, umetnost, filozofija, i druge.
Najpre se tu pojavljuju prirodne nauke, kao što su:
A, zatim i društvene nauke, a to su:
Sve do 18v. sve discipline kako prirodne tako I društvene bile su pod okriljem filozofije. Pojavi i nastanku nauke, predhodili su potrebni uslovi, a najpre ekonomski razvoj društva i empirijsko iskustvo. To su, tako reći, brojna neprekidna ponavljanja u istorijskom sledu događaja. Sociologiju smatramo naukom društva.Sredinom 19v. njene temelje postavili su Ogist Kont, Karl Marks i Herbert Spenser. Sociologija kao nauka, postaje moderna krajem proslog i početkom ovog veka na osnovu dela Maks Vebera i Emila Dirkema.Predmet naučnog istraživanja sociologije su društvene pojave, društveni odnosi, kao i društvena sredina bez obzira da lu su ekonomski, pravni ili drugi odnosi.
Pod suštinom društvenih odnosa podrazumevamo čovekovu pripadnost određenoj grupi (porodica, preduzeće). Sociologija je i nauka koja proučava društvo, njegovu strukturu, funkcionisanje i zakone razvoja društva.
Ovu nauku takođe interesuje odstupanje, slučajnost i ostatak. Pojedinačna odstupanja pokazuju da se u društvu ne događaju sve nužno. Pojedina naučna saznanja datiraju još iz 7v. (pre nove ere). To je period robovlasništva, kada je filozofija bila nauka nad naukama. Pored filozofije, i nauka je trpela velike promene, a posebno uticaj religije na filozofiju (naročito u srednjem veku, u periodu feudalizma). To je period zastrašivanja, umrtvljenja naučnih otkrića i spaljivanja naučnika u svim oblastima života. Oni koji se nisu pridržavali religijskih pravila, i zbog slobodnoumnog ponašanja, doživljavali su proganjanje, zatvaranje, spaljivanje.
U pitanjima pojma nauke, nailazimo na mnoga shvatanja, a poseban razlog je taj što svaki metodološki pravac ima svoje kazivanje nauke, čemu doprinosi ukupan razvoj i širenje posebnih i pojedinačnih disciplina, kao i zbog toga što se pojam istine različito shvata. O tome postoji veći broj pristupa i shvatanja. Najznačajniji su:
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio Seminarski0002 30. avgust 2024.
Objavio BranislavaMemedovic 30. jun 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.