Odlomak

1.    Uvod

U svom seminarskom radu govorit ću o metodama koje se koriste u sociologiji prilikom proučavanja raznih društvenih procesa.Govorit ću o posmatranju, vrstama posmatranja i teškoćama sa kojima se posmatranje susreće kao prvi sociološki metod.Dalje ću preći na anketu kao sociočoški metof, reći ću nešto o vrstama ankete i kako se anketa izrađuje, ta ću na kraju reci koji su to nedostatci ankete kao sociološkog metoda, ali istaknut ću i prednosti ankete.
U trećem poglavlju govorit ću o upotrebi historisjkih podataka u sociologiji, o izvorima historisjkih podataka i njihove bitnosti za sociologiju. Nastavit cu dalje sa analizom sadržaja gdje ću reći njene odlike i važnosti, kao i spomenuti to gdje se sve analiza sadržaja koristi. Četvrto poglavlje o kome ću govoriti jeste poglavlje o klasifikacijama i mjerenjima, dati njihove definicje i navesti gdje se primjenjuju, i istaknuti njihove važnosti za sociologiju. I za kraj kao posljednje poglavlje svog seminarskog rada obradit ću eksperiment, dati njegovu definiciju i podjelu, te navesti prednosti i nedostatke sa kojima se susreću posebne vrste eksperimenta.

2.    Posmatranje

Posmatranje predstavlja prikupljanje podataka o pojavama putem njihovog neposrednog čulnog opažanja. U posmatranju se pojava o kojoj se prikupljaju podaci nalazi u neposrednom čulnom opažaju posmatrača.

Posmatranje može da bude:

1. Samoposmatranje ili introspekcija (posmatračevo unutrašnje opažanje stanja vlastite svijesti)
2.    Opažanje spoljnih predmeta i pojava (sociološko posmatranje).

Trajnim posmatranjem neke zajednice ili organizacije dobija se cjelovita predstava o prirodnim, materijalnim, društvenim i kulturnim uslovima tih zajednica i organizacija, kao i ljudi koji žive u njima.

 

 

 
2.1    Izvori posmatranja

  •     Jedan od prvih izvora sociološkog posmatranja nalazi se u istraživačkoj tradiciji etnologije i socijalne antropologije.
  •     Drugi izvor savremenog sociološkog posmatranja je fokusiran na proučavanje određene vrste pojava koje odstupaju od društvenih normi i spadaju u društvenu patologiju (skitnice, beskućnici, huligani, narkomani….)
  •     Treći izvor za razvoj savremenog sociološkog posmatranje došao je iz socijalne psihologije, i u ovom načinu posmatranja nastoji se da posmatrač ne bude vidljiv.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari