Odlomak

Osobine nafte i naftnih derivata i utjecaj na okoliš

Kako su jačale ekonomske i političke integracije u Zapadnoj i Sjevernoj Evropi, sve ono što se dešavalo u jednoj držvi članici moglo je bitno da utječe na ostale članice. Ovo se posebno odnosi na područje zaštite čovjekove okoline, naftnu industriju, industriju motornih vozila i saobraćaja.
Evropsko tržište ujedinjuje norme i propise u proizvodnji i primjeni goriva, pa u proizvodnji i primjeni goriva ima regulativu diktiranu ekološkim zahtjevima, a sve manje uvažava pojedinačne zahtjeve zemalja članica. Izmjenjenom Direktivom 93/12/EEC i Direktivom 98/70/EC zakonodavstvo Evropske zajednice je dalo detaljne prijedloge koji će oblikovati tehnologiju za kontrolu emisija iz vozila i kvalitetu goriva u sljedećih deset godina. Ciljevi zaštite čovjekove okoline, osim povećanja kvaliteta goriva, rješavaju se i ubrzanim razvojem tehnologije vozila i sistem gorivo/vozilo posmatra se integralno. Takav način razvoja će osigurati kvalitete goriva koji će u najmanjoj mogućoj mjeri zagađivati okolinu, a koristiti će ga sofisticirana vozila koja će imati veću proizvodnju alternativnih goriva. Direktive i standardi, koje donosi evropsko zakonodavstvo, obavezujući su za sve zemlje članice, a u koliko neka članica nemože u propisanom roku, iz ekonomskih razloga, da ispuni zahtjeve direktiva, mora unaprijed da obavijesti ostale članice o tome i da prognozira vrijeme do kada će moći da ispuni tražene zahtjeve i da se pridržava tog vremenskog roka.

U 1993. godini su Evropska komisija, evropska motorna i naftna industrija startale sa programom AUTO/OIL PROGRAM I. Ovaj program trenalo je da donese paket mjera za vozila i goriva koja bi doveo do toga da se emisija u zrak iz evropskog voznog paraka smanji za 70% do 2010. godine.
Realizacija programa nije išla lahko, jer je to bio prvi takav dokument o kojem je raspravljao Evropski parlament poslije potpisivanja ugovora u Mastrihtu 1994. godine. Ovaj program iziskivao je troškove kod svih zainteresovanih. Godine 1996. objavljena je prezentacija prijedloga legislative o emisijama iz vozila i specifikacija goriva ali je bilo dosta kritika i ne prihvatanja, pa se nastavilo sa doradom programa. Inače, sa ekološke tačke gledišta, program je dao veoma pozitivne efekte.
U januaru 1997. godine kroz program AUTO/OIL PROGRAM II date su osnovove za ograničavanje emisije i specifikacije gorica za 2005. i 2010. godinu.
Obnovljivi izvori energije pružaju znatni potencijal za budućnost, ali trenutno su vrlo ograničenih mogućnosti i skuplja je energija koja dolazi iz njih. Od toga ugljen, naftu i prirodni gas nazivamo još fosilna goriva. Glavni izvor energije fosilnih goriva je ugljik, pa njihovim sagorjevanjem u atmosveru odlazi puno ugljičnog dioksida. To je glavni problem iskorištavanja fosilnih goriva gledano s ekološkog aspekta. Zadnjih 150 godina je razdoblje sve većeg povećanja upotrebe fosilnih goriva.
Proizvodnja/potrošnja u svijetu
Na početku se najviše koristio ugljen, koji je i najopasniji za okoliš, jer u atmosferu ispušta ugljični dioksid i sumpor i dr. Sumpor se u atmosferi spaja s vodenom parom i tvori sumpornu kiselinu, koja pada na tlo u obliku kiselih kiša.
Trend potrošnje uglja u svjetskim razmjerama je u povećanju, što znači da se ne mogu očekivati smanjenja štetnog uticaja spaljivanje ovog fosilnog goriva u budućnosti kroz kisele kiše zagrijavanje atmosfere, efekat staklenika, zagađenje okoliša i zdravlje ljudi.

Nalaženje kompromisa između povećane proizvodnje energije, koja ipak predstavlja glavni faktor ekonomskog razvitka i stabilnosti i smanjenja štetnog uticaja na okoliš će biti komplikovanzadatak.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari