Odlomak

UVOD

Turistički aranžman jest, prema definiciji Europske unije u „Smjernicama o putovanjima u paket-aranžmanima s obzirom na njihovu važnost, na dugoročne posljedice i njihov utjecaj na konkurentnost turističke ponude“ unaprijed napravljena kombinacija najmanje dvaju elementa, prodana ili ponuđena na prodaju po jedinstvenoj cijeni, kad usluge traju duže od 24 sata ili uključuju jedno noćenje, prijevoz, smještaj i ostale turističke usluge koje čine značajan dio aranžmana. Dakle, turistički je aranžman zapravo niz proizvoda od različitih proizvođača koje touroperatori , kao posebni proizvođači specifičnog proizvoda, sastavljaju u jedan jedinstven proizvod te ga plasiraju na tržište putem odgovarajuće mreže distributera (najčešće putničkih agencija). Taj je proizvod na tržištu za turista ili kupca potpuno nov proizvod jer se odjednom može kupiti više različitih turističkih proizvoda te nije potrebno kupovati svaku od ponuđenih usluga posebno. Turistički se aranžman, također, pojavljuje i u terminima kao što su turistički paket-aranžman, paušalni aranžman ili paušalno putovanje. U turističkoj je teoriji moguće naići na mišljenje da se turistički aranžman bazira samo na zrakoplovnom prijevozu, ali se u stvarnosti kombinira s različitim vrstama prijevoza (avion, autobus, željeznica, brod), ali se zbog toga ne smatra drugorazrednim aranžmanom.
Glavne sastavnice turističkog aranžmana, osim navedenih usluga prijevoza, jesu usluge smještaja (u osnovnim ili komplementarnim smještajnim kapacitetima ili, pak, u prijevoznim sredstvima koja imaju mogućnost noćenja) i ostale usluge transfera, turističkih vodiča, iznajmljenih vozila, prehrane, trgovačke, kulturne, rekreativne usluge i druge usluge koje se izravno ne spominju u aranžmanu, ali se same po sebi pretpostavljaju. Sukladno tome, postoji više vrsta turističkih aranžmana, a to su raspisani, naručeni, boravišni, akcijski, studijski te it aranžman, ali ih u praksi ima i mnogo više.
Raspisani je aranžman program kojeg formira touroperator ili turistička agencija i plasira ga na tržište. Turist takvu vrstu aranžmana mora prihvatiti bez mogućnosti promjene, a po pravilu se takvi aranžmani realiziraju uz pratnju turističkog vodiča. Za razliku od raspisanih, naručeni su turistički aranžmani programi koje turistička agencija stvara prema narudžbama klijenata, a prihvaćaju je onakvi klijenti koji žele izbjeći standardizirane aranžmane. U takvim aranžmanima sam naručitelj određuje sadržaj aranžmana, njegov itinerar, strukturu usluga i slično, a organizator posebnu pozornost usmjeruje na zadovoljenje cijena i želja naručitelja. Boravišni turistički aranžman, pak, označuje duži boravak u nekom odabranom odredištu te ima karakteristike masovnog putovanja. Cilj je putovanja klijenta što prije dovesti do odabrane destinacije, stoga je važan izbor prijevoznog sredstva. Akcijski turistički aranžman je aranžman u kojem je osnovni sadržaj samo putovanje, tj. kretanje, po zadanom programu i doživljava se u pokretu. Kratki boravak u svakoj destinaciji čini, tako, ovaj aranžman posebnim. S obzirom da se u svakoj destinaciji ostaje vrlo kratko, smještaj ne mora biti komforan, ali je zato vrlo bitan prijevoz koji svojim komforom mora omogućiti dolazak na sva mjesta u itineraru aranžmana. Najčešće se koriste zrakoplov, autobus, brod, a do izražaja u ovakvim putovanjima dolazi turistički vodič zbog njegovog kontakta s prirodom i lokalnim stanovništvom. Studijski turistički aranžmani pojavljuju se u dva oblika: komercijalno i nekomercijalno studijsko putovanje. Komercijalno studijsko putovanje jest putovanje koje omogućuje zaposlenicima posjet određenim gospodarskim objektima, upoznavanje nove tehnologije i slične aktivnosti. Nasuprot tome, nekomercijalno putovanje jest, zapravo, informiranje zaposlenika određene tvrtke o turističkom programu kako bi se isti program uspješnije prodao. It aranžman je aranžman u kombinaciji s nekim drugim prijevozom te tura u koju je sve uključeno. Izuzetna se pozornost obraća na transfer, dok je cijena naznačena u paušalnom iznosu. It aranžman potaknule su zrakoplovne kompanije zbog prevelikih troškova, a mogu biti kružni, povratni, otvoreni i oko svijeta.
U ovom će radu, dakle, biti riječi o turističkom aranžmanu i fazama koje je potrebno ispuniti kako bi turistički aranžman uopće nastao. Sastoji se od pet dijelova: uvoda, opisa svih faza izrade aranžmana, konkretnog primjera aranžmana te opisa njegove izrade, pobliže objašnjene analize uspješnosti te njene primjene na postojeći primjer aranžmana i zaključka. Temeljni cilj ovog rada jest proširenje već stečenog i postojećeg znanja o turističkom aranžmanu te načinu i fazama kreiranja aranžmana.

Rating: 2.0/5. From 3 votes.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari