Odlomak

UGOVORI U PRIVREDI

POJAM I VRSTE UGOVORA

POSLOVNO PRAVO

UVOD

Šta su tooo ugovori u privredi,koje vrste ugovora u privredi poznajemo, koji su bitni elementi ugovora u privredi, koje su sprecifičnosti ugovora u privredi i kako se isti zaključuju? Sve su to problemi na koje ćemo pokušati dati odgovor u ovom radu.
Stoga dolazimo do zaključka da je predmet ovog rada Pojam i vrste ugovora u privredi. Ugovori u privredi su prevni poslovi koji predstavljaju saglasne izjave volje dva ili više preduzeća ili prevnih lica,kojima se ostvaruje neko obligacionopravno dejstvo.
Cilj rada je sažeto obraditi navedenu temu te dati odgovore na postavljena problemska pitanja.
Prilikom pisanja rada korišteni su sekundarni izvori podataka, prvenstveno dostupna stručna literatura i podaci sa interneta.
Rad je koncipiran iz tri dijela.
U prvom dijelu pobliže smo objasnili i definisali Ugovore u Privredi, pojam istih i koji su izvori prava za Ugovore u Privredi
U drugom dijelu naveli smo specifičnosti Ugovora u Privredi,vrste istih, i naveli i objasnili načela ugovornog prava
A u trećem dijelu smo predočili kako,kada i gdje se zaključuju Ugovori u Privredi.

 1.  UGOVORI U PRIVREDI
Preduzća svakodnevno stupaju u poslovne odnose. Koliko je intenzivna ta svakodnevna razmjena govori nam i činjenica da je dnevni promet SWIFT-a(svjetske mreže za elektronsko izvršenje transakcija) oko 5000 milijardi US$. Ta razmjena se ne odvija slobodno i neregulisano, već je kretanje svakog centa detaljno određeno odgovarajućim ugovorom.
U vezi sa ugovorima u privredi postavlja se izmedju ostalog i pitanje termina, iz tog razloga što u nauci i praksi za to ne postoji jednoobrazno rešenje. Tako se pojavljuju razni termini, kao što su poslovi prometa robom, ugovori robnog prometa, poslovi robnog prometa,ugovori u privredi.
U zakonu o obligacionim odnosima, koji uredjuje ovu kategoriju ugovora,koristi se termin „Ugovori u privredi“.
Opšte uzanse za promet robom koristile su se terminom „poslovi prometa robom“, te je i ovaj stav bio prihvatljiv u vreme dok još nisu postojali zakoni iz oblasti obligacionih-pravnih odnosa.
Iz tih razloga, smatra se da bi danas sa aspekta kako prakse, tako i nauke, najpoželjnije bilo koristiti termin „ugovori u privredi“. U poslednje vreme, naročito od usvajanja Zakona o preduzećima, prihvaljtiv je i pojam „ugovori trgovinskog prava“, dok se u zapadnim zemljama često za privredno pravo koristi termin poslovno pravo, te se sa tim u vezi koristi i termin “ugovori poslovnog prava“. I ovaj pojam je prihvatljiv, pogotovo ako uzmemo u obzir da se pojavljuju i novi ugovori u privrednom pravu koji često imaju primese mešovitosti (ugovor o lizingu).
Poslovni odnosi u vezi sa prometom roba i prometom novca su regulisani ugovorima.

 

1.1 Pojam ugovora u privredi
Ugovori u privredi su ugovori koje zaključuju privredni subjekti međusobno u vršenju privredne djelatnosti iz predmeta svoga poslovanja ili su u vezi sa tim djelatnostima. Bitna obilježija ovog ugovora su određena privrednim subjektima i predmetom ugovora.  ZOO nije poimenčno označio koji ugovori se smatraju kao ugovori u privredi.
Dakle, ugovori u privredi su pravni poslovi koji predstavljaju saglasne izjave volje dva ili više preduzeća ili drugih pravnih lica,kojima se ostvaruje neko obligacionopravno dejstvo.
Ugovori u privredi imaju posebno veliki značaj za preduzeća i društva koja svakodnevno stupaju u odredjene ugovorne odnose medjusobno, bilo da je to u cilju prodaje gotovih proizvoda,skladištenja robe, otpreme robe i slično.
Prevashodno, da bi se neki ugovor smatrao ugovorom u privredi potrebno je da predmet tog ugovora bude vršenje nekih privrednih usluga. Sama definicija ugovora u privredi podrazumeva određene subjektivne i objektivne kriterijume.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari