Odlomak

UVOD
Danas je sigurno da sa aspekta bezbjednosti saobraćaja upravljački mehanizam igra veoma bitnu ulogu u životu ljudi. Kao posljedica ove činjenice jeste i to da većina zemalja ovu oblast reguliše zakonskim propisima, kao određene karakteristike koje mora da zadovolji upravljački mehanizam kod pojedinih vrsta vozila. Takva situacija je i u praksi naše zemlje.
Upravljački mehanizmi imaju zadatak da obezbjede usmjeravanje upravljačkih točkova i održavanje pravca za vrijeme kretanja vozila. Upravljački mehanizmi po pravilu djeluju na prednje točkove vozila. Kod vozila sa zavisnim sistemom oslanjanja (teretna vozila i autobusi), upravljački mehanizmi djeluju na točkove preko jednodjelne poprečne spone, dok kod vozila sa nezavisnim oslanjanjem djeluje preko višedjelne spone. Kod teretnih vozila upravljanje se može vršiti preko točkova koji se nalaze na više osovina (prednja i zadnja). Kod putničkih, malih teretnih vozila i malih autobusa sila upravljanja vozilima se prenosi od točka upravljanjem mehaničkim putem, a za teretna vozila, autobuse pored osnovnog uređaja koristi se i dopunski servo uređaj.
Savremeni automobili imaju daleko bolje riješen navedeni „problem“ nego što je slučaj sa starijim tipovima automobila. Savremeni automobili imaju sigurnosnu polugu ili sigurnosni točak upravljača. Pri čeonim sudarima postoji velika mogućnost da vozač prsima naleti na upravljač, odnosno da se poluga pomakne prema vozaču. U oba slučaja postoji opasnost da se vozač teško povredi. Međutim, da bi se sila s kojom vozač eventualno naleti na upravljač što je moguće više smanjila, upravljač se mora pod udarom ljudskog tijela ugnuti. To se postiže na više načina. Poluga upravljača može biti izrađena kao teleskop koji se pod udarcem stisne, ili se dio poluge izradi u obliku mreže koja se pod udarcem gužva. Često je poluga upravljaču od više dijelova sastavljenih zglobovima, u kojima se pri sudaru zalomi.
Osobine mehanizma za upravljanje vrlo su važne za vozne osobine automobila, a s tim i za sigurnu vožnju. Okretanje upravljača se mora po prenosniku i položaju mehanizma za upravljanje tačno prenositi na prednje točkove. Sistem za upravljanje ima sljedeće mogućnosti, da omogući kretanje u željenom smjeru, uređaj djeluje na prednje točkove vozila, prednji točkovi povezani sponama – obrazuju trapez, uređuju se sa servo uređajima, a sa stanovišta bezbjednosti saobraćaja predstavljaju najvažniji uređaj na motornim vozilima. Zadatak upravljačkog mehanizma je da obezbjedi manevrisanje i lako upravljanje vozilom, usmjeravanje upravljačkih točkova i održavanje pravca vozila tokom upravljanja, te minimalan radijus okretanja.
Upravljački mehanizam može biti:
 Mehanički,
 Mehanički sa pojačivačem (najčešći) i
 Hidraulični.

Kod mehaničkih sa pojačivačem se djelimično koristi fizička snaga vozača, dok se servo pojačivač predstavlja kao izvor energije za okretanje točkova. Sila se prenosi od točka upravljača, preko vratila, glave upravljača (upravljačkog prenosnika) i spone do upravljačkih točkova.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 48 stranica
  • Motori SUS prof. Milan Plavšić
  • Školska godina: prof. Milan Plavšić
  • Seminarski radovi, Skripte, Saobraćaj
  • Bosna i Hercegovina,  Banja Luka,  Koledž za primjenjene i pravne nauke 'Prometej' u Banja Luci   -

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari