Odlomak

 

1. Uvod
Aktivnost predstavlja najširi pojam za sva telesna kretanja, bez obzira da li se pojavljuju u sklopu igara, gimnastike, sportova, izletništva ili oblika fizičkih delatnosti, a uključene u oblast fizičke kulture (Sportski leksikon, 1984, 7).
Aktivni život je način života u kojem je u dnevnu rutinu uklopljena fizička aktivnost. Cilj za opštu odraslu populaciju je da dnevno sakupi najmanje pola sata aktivnosti (Leadership for Active Living, 2003)
Fizička aktivnost je svaka forma vežbanja ili pokreta. Fizička aktivnost uključuje planiran aktivnost kao što je hodanje, trčanje, košarka ili drugi sportovi. fizička aktivnost može uključivati i druge dnevne aktivnosti kao što su kućni poslovi, rad u bašti, šetanje psa i sl.
Preporučuje se da odrasle osobe upražnjavaju minimalno 30, a deca minimalno 60 minuta umerene fizičke aktivnosti više puta u toku nedelje.
Prema Centers for Disease Control and Prevention, fizička aktivnost je svaki telesni pokret koji se izvodi skeletnim mišićima i koji za rezultat ima potrošnju energije (www.cdc.gov/nccdphp/dnpa/physical/terms/).
Caspersen, Powell & Christensen (1985) za fizičku aktivnost kažu da se ona tehički može predstaviti kao „svaka sila koja nastaje mišićnom aktivnošću pri čemu je energetska potrošnja iznad one u mirovanju”.
Ako bi opisali fizičku aktivnost to je delovanje i rad koji nije nužno potreban ali koji sadrži izvestnu aktivnost koja se smatra sportom (npr. hodanje, džoging, aerobik)
Fiziko vaspitanje ima veliki značaj i zadatak da spreči negativan uticaj, odnosno otkloni posledice telesne neaktivnosti ili pak jednostrane aktivnosti.
Fizičo vaspitanje ima naročit značaj u pripremanju mladog čoveka za razvoj svih onih organa ili delova čovekovog tela koji su zapostavljeni.
Fizičko i zdravstveno vaspitanje predstavlja svestan, trajan i planski proces delovanja na čoveka, posebno u predškolskom uzrastu, u kome se formira čovek. Cilj i zadatak fizičkog i zdravstvenog vaspitanja je formiranje zdravih, snažnih, otpornih i okretnih ljudi, odnosno, svestran razvitak ličnosti. Ono je sastavni deo vaspitnih i obrazovnih nastojanja i svojim specifičnim sredstvima doprinosi svestranom razvitku ličnosti.
Da bi se značaj fizičkog i zdravstvenog vaspitanja upotpunio, moraju se sticati nova znanja o čuvanju i unapređivanju zdravstvenog stanja pojedinca, ali i okoline u kojoj se jedinka kreće.
2. Pravilno držanje tela

Pokreti i kretanja čoveka spadaju u osnovne ljudske potrebe. Kretanje je oduvek bilo prisutno kao sastavni deo svakodnevnog života i potrebe za preživljavanjem, nadmetanjem, zabavom i sl. Korisno dejstvo kretanja, čovek je uvideo još od najranijih perioda postojanja.
Pored kretanja kao sastavnog dela elementarne egzistencije, došlo se do saznanja da kretanje i vežbanje može imati veliki značaj u lečenju i očuvanju zdravlja. Međutim, savremen način života negativno utiče na zdravlje ljudi. Danas ima sve više gojaznih koji su, oboleli od dijabetesa, slabog koštano-mišićnog sistema, narušenog kardiovaskularnog sistema i sistema za inervaciju. U velikom broju slučajeva hipokinezija (smanjeno kretanje) je jedan od glavnih uzročnika, ako ne i jedini.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari