Odlomak

1. UVOD
 1.1. PROBLEM ISTRAŽIVANJA

Tema ovog magistarskog rada jeste krijumčarenje visokotarifnom robom kao oblikom organizovanog kriminala. Pojam krijumčarenje, nesumnjivo potiče mnoge ljude na razmišljanje, a asocira ih na vrlo složenu i opasnu pojavu u društvu, koja se manifestuje, vršenjem krivičnih djela, a sve u cilju sticanja prihoda. Često se u javnosti, može pročitati, riječ krijumčarenje, ili organizovani kriminalitet, stigmatizirajući, neke osobe ili neke oblike kriminaliteta, kao kriminalne poslove i sl. Krijumčarenje je popratna pojava društvenih odnosa u svim zemljama, a u BiH, kao i u velikom broju zemalja u tranziciji, samo je potencirana stvaranjem dodatnih slobodnih prostora zbog nedovršenosti pravnog sistema, nedostatka iskustva i kratkoće vremena da se stvore normalni odnosi između institucija civilnog društva. Krijumčarenje predstavlja jednu društveno negativnu pojavu, koja ima mogućnost asimiliranja u društveno-političkoj i ekonomskoj situaciji, koja ne djeluje samo na području jedne zemlje, već ona predstavlja prevashodno pojavu i na internacionalnom planu. O ovoj temi postoji bezbroj pitanja koja bi se mogla istraživati kao npr. zašto je to u našoj državi češća pojava nego u nekim razvijenijim zemljama zapadne Evrope, šta je uzrok tome, koje sve negativne posljedice prouzrokuje krijumčarenje, koliko ono šteti ekonomiji naše države, koliko utiče na standard stanovništva, koliko osiromašuje budžet stanovništva, itd. Ovo su samo neka od pitanja koja bi se mogla istraživati u okviru ove teme. Ali ipak da bi se izdvojile ovakve teme za istraživanje potrebno je ovu pojavu objasniti društvu. Stoga cilj ovog magistarskog rada nije samo da se ukaže na problem krijumčarenja, nego i da se pojasni kompleksnost ovog društvenog problema koji nanosi ogromne štete državi.
S obzirom na geografski položaj Bosne i Hercegovine i na trenutno stanje u državi, kao i na činjenicu da je BiH zemlja u tranziciji, ona predstavlja idealno tlo za razvoj većine ilegalnih radnji među kojima posebno mjesto zauzima krijumčarenje visokotarifnom robom. Krijumčarenje visokotarifnih roba postala je jedna od najunosnijih ilegalnih radnji u BiH. Naša država kao zemlja u tranziciji nažalost ima potrebu za velikim uvozom raznih roba, posebno visokotarifnih, uprkos brojnim pokušajima razvoja domaće privrede, čime se otvara prostor za razne kriminalne radnje. Poreske utaje i krijumčarenje carinske robe predstavljaju veliki problem za sve države, a posebno države u razvoju poput BiH. Porezi i carine predstavljaju najveći izvor prihoda svake države, tako da sve države nastoje institucionalnom izgradnjom i pravnom regulativom stvoriti jedan sistem u kome će pojavu ovakvih krivičnih djela svesti na minimum te na taj način uvećati priliv finansijskih sredstava u budžetu. Važno je istaći da je nemoguće ovaj oblik krivičnih djela potpuno neutralizirati, ali se adekvatnom organizacijom mogu svesti na podnošljivu mjeru. Takvo stanje je moguće održati samo permanentnim razvojem instrumenata za borbu protiv tih krivičnih djela, budući da se svakodnevno razvijaju novi oblici za vršenje carinskog kriminaliteta.
Ovaj magistarski rad se sastoji iz dva dijela. Prvi dio se sastoji iz više cjelina koje su međusobno povezane i nadovezuju se jedna na drugu. Za početak objasnit ćemo šta je to visokotarifna roba općenito, zatim obratit ćemo pažnju na organizovani kriminalitet a obradit ćemo i carinski kriminalitet u okviru kojeg bi obradili i krijumčarenje. U okviru magistarskog rada nalazit će se i primjeri slučajeva iz prakse kojima ću pokušati prikazati i objasniti neke načine krijumčarenja visokotarifnih roba, kao i moguće načine otkrivanja takvog krivičnog djela od strane nadležnih državnih organa.
Krijumčarenje se teško dokazuje, a da bi se spriječilo potreban je angažman svih segmenata društva a naročito samih građana. Nesumnjivo da je to težak i kompleksan posao, potrebno je koristiti iskustva drugih razvijenih zemalja, njihov način preventivnog i represivnog djelovanja na ovaj vid kriminaliteta. BiH je zemlja koja je bila izložena ratu te iako je prošlo dugo vremena od završetka rata ona se još uvijek oporavlja od posljedica tog rata. BiH je relativno mlada zemlja u tranziciji koja još nema optimalno razvijen pravni sistem, što krijumčari vješto koriste. Ali ipak naša država teži boljoj carinskoj i poreskoj kontroli. Period neposredno poslije rata koji bilježi nedostatak infrastrukture, omogućio je kriminalcima i onima koji operiraju na crnom tržištu da lako izbjegavaju carinske postupke i vrše utaju carine i carinskih dadžbina. Nelegalne radnje koje su se razvijale tokom rata nastavljene su i u post ratnom periodu. Krijumčarenje, u svim oblicima, postali su glavni izvor prihoda za organizovani kriminal. Nelegalno uvezena roba, posebno visokotarifna, napaja crnoberzansku ekonomiju preko nelegalnih i nezvaničnih mjesta. Zbog toga naročitu pažnju treba obratiti na preostale zatvorene i nekontrolisane granične prelaze, na kojima se ne odvija promet.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Osiguranje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari