Informaciona tehnologija, infrastruktura i platforma
Objavio nikolag79 15. mart 2023.
Seminarski radovi, Elektrotehnika, Informacione tehnologije, Telekomunikacije
Objavio exqrt 22. januar 2023. Prijavi dokument
Od pojave prvih digitalnih računara pa do danas prošlo je skoro 60 godina. Iako skromni po mogućnostima, a veliki po gabaritima, oni su na samom početku bili namenjeni da olakšaju i ubrzaju kompleksne proračune iz naučnih i tehničkih oblasti, kao i da obrađuju velike količine podataka kako u poslovnom tako i na administrativnom polju.
Pojava savremenih računara, široka rasprostranjenost i velike količine najrazličitijih korisničkih programa, uticala je na promene života ljudi širom sveta. Ova tehnologija nam pruža ogromne mogućnosti i u velikoj meri olakšava naše živote. Današnji računari koji postaju sve manji a istovremeno „snažniji― nalaze primenu gotovo u svim naučnim oblastima od planiranja, prikupljanja, proračuna i obrade podataka do analize i projektovanja procesa i vrednovanja istog. Na primer u računarskoj grafici, nastavi, obrazovanju, saobraćaju, komunikaciji, informisanju, edukaciji, umetnosti zabavi, upravljanju uređajima, bezbednosti veštačkoj inteligenciji itd. Međutim, mora se razumeti da savremena tehnologija sa sobom donosi i mnogo rizika.
Paralelno sa ovakvim razvojem računara razvile su se i računarske mreže, od kojih je najpoznatija tzv. svetska mreža – Internet. Nastanak računarstva, i njihovo međusobno umrežavanje i stvaranje jednog informacionog i globalnog okruženja, vezuje se za jednu sjajnu i pozitivnu ideju koja se odnosi na međusobnu komunikaciju na svetskom nivou.
Tehnologija sa jedne strane, može postati moćno oružje u našim rukama, međutim isto tako ono može biti usmereno i protiv nas jer je postala globalno dostupna. Nažalost, možemo da konstatujemo da je ovakav tehnološki progres pratilo i razvijanje ideje o korišćenju novih tehnologija u protivpravne svrhe.
Internet je uvećao lakoću i brzinu kojom se sprovode kriminalne radnje, uklanjajući fizička ograničenja i smanjujući fizički napor da bi se neko prevario. Na primer iz banke mogu biti ukradene milijarde dolara u ―online― okruženju za nekoliko minuta, za razliku od vremena pre pojave Interneta kada su razbojnici fizički pljačkali banke i bili ograničeni i vremenom i količinom novca koji mogu da iznesu van banke, uz ogromnu količinu utrošene fizičke energije
Objavio nikolag79 15. mart 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio nikolag79 15. mart 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio ghhjhghjghjgjh 22. februar 2023.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio viktor133 15. mart 2023.
Objavio Mero 15. mart 2023.
Objavio arsmilos1985 22. februar 2023.
Objavio ananika 31. januar 2023.
Objavio cefa 26. januar 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.