Odlomak

1.    Uvod
Naš  nutritivni status, z dravlje, fiz ičko, ment alno stanje zavise od hrane koju  jedemo i kako je jedemo.
Obez bjeđenje visoko kvalit et ne hrane  je  j edan  od glavnih čovjekovih napora  još od  prvih dana egzistencije ljudi.  Bez bjednost hrane je osnovni zahtj ev za kvalitet hrane.
Tokom proizvodnje, prerade, skladištenja i čuvanja namirnice se mogu kontaminirati raz ličitim materijama iz sredine, iz mašine iz posuđa koje se koristi tokom manipulaci je sa namirnicama. Isto tako, na bezbjednost  namirnica mogu ut icati i drugi faktori: upot reba  adit iva,  sredst va za čišćenje pogona, bolesni radni ci it d.  Da bi se proiz vela dovoljna količin a kvalitetne i higi jenski ispravne hrane u svim faz ama proiz vodnje, prerade, distribucije i pripreme namirnica mora se kontrolisati prisustvo kontaminenat a koji  mogu  dospj et i  u namirnicu.
Post avlja se pit anje, kako f akt ore rizika svesti na što manju  mjeru i obez bjedit i upot rebnu higijensku
ispravnost prehrambenih proiz voda. Ovaj z ahtjev posebno dobija na značaju u t oku proiz vodnje „organske“
hrane. Jedan od moguć ih puteva z a rješavanje ovog problema  jeste primjena  HACCP sist ema, koji se raz likuje od    t radicionalnog nač ina kont role kvalitete i bezbjednosti namirnica.
Tradicionaln i nač in kont role je bio u n adlež nost i drž avnih inspekcijskih organ a i int egra lne fabričke kontrole, baz irane na dobroj proiz vođačkoj praksi-GMP. Ovakav binarni sist em  kont role j e or jent isan, prije svega,  na        krat koročne c ilj eve proizvođača i kont rolu finalnih proizvoda na t rž išt u od st rane inspekcijskih organa. On ne       obezbjeđuje efikasnu z aštit u pot rošača. Pored toga, t radicionalni način kont role na mirni ca zahtj eva permanentno obraz ovanje neposrednih z aposlenih u prodaji i potrošača. Krajnja analiz a je analiza „post mor em“ namirnic a. To z nači da se vrši kontrola gotovih proiz voda, koji se ni na koji način više  ne mogu popravit i. Kada se kont rolišu got ovi            proizvodi oni mogu bit i ili dobri i da se puste na tržište  ili  da ne valjaju i mora ju se uništ it i. Na kraju, završna kontrola namirnica u t radicion alnom na činu kont role  ni  na  ko ji na čin ne  poboljšava higijenu u procesu proiz vodnje i distribucije namirnica.
Da bi kontrola bila sveobuhvatna i uspešna potrebno je da se fabrička kontrola i inspekcijska kontrola kao dva segmenta sistema kontrole što prije integrišu u jednu cjelinu, odnosno u jedninstven sistem kontrole proizvodnog procesa i gotovih proizvoda. To se može realizovati kroz primjenu HACCP sistema (Haz ard Analy sis and Cricit al Cont rol Point , Analiz a i kont rola krit ičnih kont rolnih tačaka). Zakonski prop isi moraju sve više da teže ka prevenciji, a sve manje  ka represiji. Bezbjedna hrana je podjeljena odgovornost svih učesnika u lancu proiz vodnje, prerade  i dist ribucije hrane.
Da bi proizvodi, odnosno namirnice na tržištu imale ujednačen kvalitet neophodno je definisati minimalne uslove kvaliteta. Disciplina koja se bavi definisanjem kvaliteta proizvoda naz iva se standardizacija. Prilikom  utvrđivanja kvaliteta procesa proizvodnje i kvaliteta proizvoda (utvrđivanje usaglašenost i, odnosno neusaglašenosti) koriste se propisi (norme), koji na određeni način predstavljaju referentne vrijednosti za poređenje kvaliteta sopstvenog proizvoda (ili usluge). Standardiz aci ja se sprovodi na raz ličit im nivoima, s t im  da su  uslovi kv alitet a  defin isani od st rane zvaničnog tij ela.
Standardizacija se mož e provoditi na međunarodnom nivou, na nivou jedne države, na nivou jedne
privredne grane, na nivou jednog preduzeća pa čak i na nivou jednog pogona.  Prema tome, standardizacija  može bit i  međunarodna, nacionalna i granska (grupna il i resorska).
Međunarodne organ iz acije koje se bave st andardiz acijom u obl ast i poljoprivrede i prehrambenih proiz voda su:

  •      Codeks Aliment arius Commission (CAC),
  •      Međunarodna organiz ac ija z a st andardiz aci ju (ISO),
  •      Evropska ekonomska komisija (UN/EC E).

Ljudi očekuju da hrana koju uz imaju bude bez bjedna pogodna z a upot rebu. Oboljenja i povrede izaz vane hranom su u najboljem sluč aju neugodne, u najgorem fatalne. Svi, uključujući poljoprivredne proizvođače, uz gajivače i prerađivače, rukovaoce hranom i potrošače, snose odgovornost z a obez bjeđivanje bez bjednosti hrane i pogodnosti za upotrebu.
Treba pratiti lanac snadbjevanja od primarne proiz vodnje do konačne potrošnje, st avljajući  na glasak  na  kont rolu  higijen e  u svakoj  od  faz a.  Preporučuje se prist up zasnovan na HACCP-u gdje god je moguće da bi se ostvarila bez bjednost hrane.
Moderno društvo sve se više zalaže za veću brigu o očuvanju čovjekovog  zdravlja uz pomoć prirodnog i zdravog načina prehrane. „Jesti manje, ali jesti bolje“ predstavlja mantru nutricionista i medicinara već nekoliko godina. Prehrambene navike se mijenjaju, a potrošač se sve više aktivno uključuje u kontrolu hrane preko brojnih organizacija za Zaštitu potrošača.  Moderni kupac u 21. stoljeću sve više brine o kvaliteti hrane koju kupuje

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ostalo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari