Logika i metod nauke
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Ostalo
Objavio mildjuro94 18. septembar 2013. Prijavi dokument
Nauka- pojam i klasifikacija
Nauka je svesna delatnost kojom se teži opisivanju i objašnjenju prirode i društva . Ovako shvaćena, nauka je izraz aktivnog odnosa čoveka prema svetu koji ga okružuje i prema samom sebi.
Nauka se, u najširem smislu, određuje kao ukupnost istinitih i sistematizovanih znanja (činjenica, kategorija, principa, zakona, teorija i sistema) o prirodi i društvu.
Nauka je koherentan i razvijen sistem objektivno proverljivih stavova, sistem istinitih znanja o određenom predmetu ispitivanja, do kojih se dolazi primenom specifičnih metoda.
Nauka je i empirijska i teorijska delatnost. Stečena znanja se repliciraju, transformišu, kombinuju i prenose iz jedne naučne oblasti u drugu ili iz jedne sfere u drugu – materijalne u duhovnu i obratno.
Nauka se od drugih vrsta saznanja razlikuje svojim predmetom i metodom. Predmet nauke je svet shvaćen kao ukupnost svega što postoji i što se pojavljuje kao priroda, ljudsko društvo i ljudsko mišljenje. Predmet nauke je da utvrdi pravilnosti iIi zakonitosti u nizu pojava koje se dešavaju u pnirodi i društvu. Metod nauke odlikuje se primenom istraživačkih postupaka, koji osiguravaju objektivnu istinitost dobivenih rezultata. Pod objektivnom istinom podrazumeva se saznanje koje odgovara stvarnosti!
Naučna saznanja sastoje se u opisivanju pojava i činjenica, vezama i njihovom karakteru, koje postoje između sastavnih delova pojave i između pojava.
Osnovne karakteristike naučnih saznanja:
Pojmovni aparat nauke
Nauka na osnovu teorijsko empirijskih istraživanja zasniva svoje mišljenje, odnosno na činjenicama stvarnosti. Činjenice su su čulni doživljaji o predmetu istraživanja pomoću kojih objektivno odredjujemo procese, dogadjaje osobine, odnose i dr.
Definicija je postupak kojim se odredjuje, odnosno utvrdjuje sadržaj nekog pojma , ne sme da bude preobimna , ne sme kretati u krug, ne sme biti negativna .
Aksiomi su pojmovni stavovi izvornog karaktera, njima nije poptreban nikakav dokaz-njihova istinitost je neposredno očigledna.
Postulati su pojmovni sudovi koji se uzimaju kao sadržajno i logički istiniti, njihova istinitost se ne dokazuje. Za razliku od aksioma on ne mora da bude očigledan, već je rezultat uverenja, dedukcije ili vrednosti.
Teorija predstavlja debatu o prirodi pojava koje se zasnivaju na utvrdjenim zakonitostima . Naučna teorija je skup sistematskih, povezanih, iskustvenih stavova, najčešće zakona, koji objašnjavaju suštinu pojave i odnose se na celinu ili deo predmetne stvarnosti .
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio Nikolic.i_ 17. jun 2024.
Objavio samostalni-preduzetnik 19. februar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.