Analiza komunalnog preduzeća
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Maturski Radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio sashosase 30. maj 2014. Prijavi dokument
Uvod
Monetarno – kreditni sistem je skup načela, mjera, propisa, instrumenata i institucija kojima se kreira i povlači novac, odnosno krediti, i regulišu monetarno – kreditni tokovi u nacionalnoj privredi. Monetarno – kreditna politika predstavlja skup pravila, propisa, mjera i instrumenata kojima se, u monetarno – kreditnoj sferi nacionalne privrede, regulišu nivoi, struktura novčane mase, cirkulacija novca u prometnim kanalima reprodukcije, nivoi, struktura kreditnih plasmana, likvidnost ekonomskih subjekata i privrede, dužničko – povjerilački odnosi ekonomskih transaktora i dr.
Monetarni sistem može se definistati kao skup institucionalnih i organizaocionih pravila koja određuju tokove, instrumente i institucije, prije svega:
Monetarna politika predstavlja oblik konkretnog monetarnog usmjerenja privrednih tokova posredstvom odgovarajućih instrumenata monetarnog sektora. U savremenim uslovima monetarna politika je jedan od osnovnih načina usmjeravnja privrednih procesa. Njen glavni zadatak jeste snabdjevanje ukupnog reprodukcionog sistema novcem u mjeri potrebnoj za nesmetano obavljanje plaćanja tzv. potrebnom količinom novca. Time se obezbjeđuje nesmetano kružno kretanje kapitala i normalno odvijanje realnih tokova reprodukcije.
2. Ciljevi i instrumenti monetarno – kreditne politike
Instrumenti putem kojih Centralna banka reguliše količinu novca u opticaju i kamatne stope na tržištu novca radi ostvarivanja ciljeva monetarne politike dijele se na direktne i indirektne. Direktni instrumenti su eskontna stopa, obavezna rezerva, odobravanje kratkoročnih kredita i slično, a indirektni operacije na otvorenom tržištu.
Transmisioni mehanizam monetarne politike predstavlja proces preko koga monetarna politika utiče na makroekonomske agregate kao što su agregatna tražnja, proizvodnja i cijene. On se ispoljava kroz različite kanale, utiče na različite agregate i tržišta, promjenljivom brzinom i intenzitetom. Identifikacija transmisionih kanala omogućava da se utvrdi najefikasniji skup instrumenata monetarne politike i izbor početka njegove primjene.
Tekuća i očekivana monetarna politika utiču na tržište novca i finansijsko tržište. Promjene na tim tržištima utiču dalje na tržište robe i usluga i, na kraju, na agregatnu tražnju, proizvodnju i cijene. Konačno, privredna aktivnost i inflacija povratno utiču na monetarnu politiku.
Pomoću monetarno – kreditne politike, kao intregalnog instrumenta ekonomske politike, ostvaruju se brojni ciljevi i zadaci u nacionalnoj privredi: povećanje zaposlenosti, stabilnost cijena, stabilna stopa privrednog rasta, ravnoteža platnog bilansa itd. Aktivnom i angažovanom monetarno – kreditnom politikom osigurava se potrebna količina novca u opticaju za nesmetano odvijanje proizvodnje i prometa, obezbjeđuje se likvidnost nacionalne privrede i spoljna likvidnost zemlje, usklađuje se ponuda i tražnja novca i kredita i sl.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio Stefana Kovacevic 23. septembar 2024.
Objavio bojann998 30. jul 2024.
Objavio MilaSibul 17. jun 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.