Odlomak

Uvod

Akumulator je vrsta baterije, elektrohemijskog uređaja, koja je sposobna da vrši dvostruko pretvaranje (konverziju) energije.

Moguće je pretvarati električnu energiju u hemijsku, što se smatra punjenjem akumulatora, jer se tada vrši uvećanje potencijalne energije akumulatora. Međutim, moguće je vršiti i pretvaranje hemijske energije u električnu, kao i kod svake baterije, priključenjem električnog potrošača na krajeve akumulatora (polove) kada akumulator proizvodi električnu energiju i predaje je električnom kolu. Akumulator se sastoji od jedne ili više ćelija koje imaju dvije elektrode (katodu i anodu) koje su uronjene u elektrolit. Jedna ćelija olovnog akumulatora daje napon od približno 2 V, a serijskim povezivanjem ćelija dobija se akumulatorska baterija nazivnog napona koji odgovara broju ćelija pomnoženim s naponom jedne ćelije. Na primjer, za nazivni napon od 12 V- potrebno je spojiti 6 ćelija od 2 V serijski.

Akumulatori spadaju u sekundarne elektro-hemijske izvore (reverzibilne) električne energije i mogu više puta pretvarati hemijsku u električnu energiju i obrnuto (mogu se puniti i prazniti). Za razliku od akumulatora baterija spada u takozvane primarne izvore električne energije jer pretvara hemijsku energiju u električnu i ne može se puniti (proces nije reverzibilan).

Zadatak akumulatora je da akumulira jednosmjernu struju i da je zadrži do trenutka kada treba obslužiti pojedine potrošače (elektropokretač, radio aparat, brisače, sirenu idr.)

Postoje dvije vrste akumulatora:

  •     Olovni akumulatori
  •     Nikl-kadmijum(čelični) akumulatori

Na motornim vozilima se, po pravilu koriste olovni akumulatori, dok se čelični koriste samo na pojedinim specijalnim vozilima. U olovnom akumulatoru električna energija stvara se pomoću elektro-hemijskog procesa.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Saobraćaj

Više u Skripte

Komentari