Odlomak

UVODNO RAZMATRANJE
Privredna društva su u svakoj zemlji veoma važni privredni subjekti.Svaki zakonski oblik privrednog društva ima i svoja specifična obilježja koja ga čine posebnim i samostalnim privrednim subjektom.

Prije nego se počnem baviti odabranom temom, smatram za shodnim da objasnim porjeklo poduzetništva kao i samu definiciju privrednog društva.

Istorija poduzetništva datira od srednjeg vijeka, a puni procvat poduzetništvo dobija s razvojem kapitala u kome se spajaju želje sa ličnim bogastvom i maksimizacija profita.Inače, sam pojam poduzetnik i poduzetništvo prvi put je upotrebio Ričard Kantilon,engleski ekonomista s kraja 17. i početka 18. vijeka, i sve do danas, poduzetnikom je smatran inicijator i organizator posla,inovator,energičan poslovni čovjek koji djeluje u uslovima bar umjerenog rizika i pod svojom imovinskom odgovornošću.

Definicija: Privredno društvo je poslovni subjekt sa statusom pravnog lica koje samostalno obavlja delatnost proizvodnje, prodaje i vršenja usluga na tržištu u cilju sticanja dobiti. Društvo ima kako ekonomsku (slobodno bira predmet svojeg poslovanja, potrebne resurse i poslovne partnere) tako i pravnu samostalnost (ogleda se u činjenici da je ona pravni subjekat i da po toj osnovi stiče prava i obaveze, snosi odgovornost). Svako društvo ima pretežnu delatnost, ali može obavljati i sve druge delatnosti koje nisu zakonom zabranjene nezavisno od toga da li su određene osnivačkim aktom, statutom.

1. ŠTA JE PRIVREDNO DRUŠTVO I OBLICI ORGANIZOVANJA
Privredno društvo je prije svega pravna osoba koja samostalno obavlja privrednu djelatnost radi sticanja dobiti. Privredno društvo mogu osnovati domaće i strane fizičke i pravne osobe, ako zakonom nije drugačije određeno. Privredno društvo može biti organizovano u jednom od sljedećih oblika (vrste privrednih društava):
1. Društvo sa neograničenom solidarnom odgovornošću
2. Komanditno društvo
3. Dioničko društvo
4. Društvo sa ograničenom odgovornošću
Društvo sa neograničenom solidarnom odgovornošću i Komanditno društvo su društva lica (osoba), a dioničko društvo i društvo s ograničenom odgovornošću su društva kapitala.
U društvu licautjecaj članova društva na vođenje poslova i upravljanje društvom je izravan. Za društva lica su karakteristična personalna svojstva, poznanstvo i međusobno povjerenje članova društva, pa je zbog toga uveden princip neograničene, lične,solidarne, i neposredne odgovornosti članova za obeveze društva.Kod njih dominiraju lični elementi (intuitu persone) gdje je potrebno trajno međusobno povjerenje članova društva.
U društvu kapitala članovi društva utječu na vođenje poslova društva posredno putem organa društva tako što koristeći se pravom glasa donose odluke u kojima formiraju relevantnu volju društva i odlučuju o izboru i opozivu osoba kojima su povjerili vođenje poslova društva, s time da u dioničkom društvu uprava društva u pravilu samostalno vodi poslove društvo, dok je uprava društva s ograničenom odgovornošću vezana za upute i smjernice članova društva, odnosno skupštine, koja je u tom društvu hijerarhijski najviši organ društva.
Osim ovih navedenih oblika privrednih društava, postoji i povezana društva. Povezanim društvima smatraju se pravno samostalna društva koja su u međusobnom odnosu povodom kapitala i vođenja poslova. Povezana društva su:
1. Vladajuće i zavisno društvo
2. Društvo s uzajamnim sudjelovanjem
3. Holding
4. Koncern
Svojstvo pravne osobe privredno društvo stiče danom upisa u sudski registar. Društvo odgovara za svoje obveze cjelokupnom svojom imovinom. Prije upisa u sudski registar nitko ne može nastupati u ime privrednog društva.
Privredno društvo može početi s obavljanjem djelatnosti danom upisa u sudski registar ikada je aktom nadležnog tijela utvrđeno da ispunjava uvjete za obavljanjedjelatnosti. Društvo može obavljati poslove sarno li okviru djelatnosti upisane usudski registar.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Trgovina

Komentari