Mreža naselja opštine Majdanpek
Objavio milicastefanovic5 17. jun 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Geografija, Zaštita životne sredine
Objavio jeecaar 24. avgust 2013. Prijavi dokument
Uvod
Prema Zakonu o zaštiti prirode („Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10) zaštićena područja se mogu prekogranično povezivati sa zaštićenim područjima susednih država. Plan upravljanja i mere zaštite zaštićenog područja koje je prekogranično povezano sa zaštićenim područjem susedne države, spor-azumno se utvrđuje s nadležnim organima te države, uz saglasnost nadležnog Ministarstva.
Prirodna dobra na teritoriji Vojvodine koja su prekogranično povezana sa zaštićenim područjima susednih država, jesu: Specijalni rezervat prirode “Gornje Podunavlje”, koji je preko Dunava pove-zan sa prirodnim dobrima u Hrvatskoj i Mađarskoj, kao i Predeo izuzetnih odlika “Subotička pešča-ra”, Specijalni rezervat prirode “Selevenjske pustare”, Specijalni rezervat prirode “Ludaško jezero” i Park prirode “Palić”, koji čine celinu sa određenim zaštićenim područjima u susedskoj Mađarskoj.
Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“ kao deo predloženog prekograničnog rezervata biosfere „Mura-Drava-Dunav“
Na neformalnom ministarskom sastanku u Budimpešti, 25. marta 2011. godine, u toku predseda-vanja Mađarske Evropskom Unijom, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Mađarska i Srbija potpisale su deklaraciju o uspostavljanju prekograničnog UNESCO rezervata biosfere „Mura-Drava-Dun-av“, u cilju zaštite prirode, biljnog i životinjskog sveta koji zajedno dele ove tri reke. Ovim dokum-entom nastavljena je saradnja, započeta još 2009. godine u Barcsu, na zajedničkoj sednici vlada Ma-đarske i Hrvatske (naredne godine, Austrija je predlagala da se današnja deklaracija potpiše na UN-ovoj Konferenciji o biodiverzitetu u Nagoyi u Japanu, ali je Hrvatska to morala odbiti jer je prvo tr-ebala proglasiti Regionalni park „Mura-Drava“). Na osnovu potpisane deklaracije, pet navedenih država pokrenulo je postupak uspostavljanja zaštićenog područja duž Mure, Drave i Dunava, radi proglašenja prekograničnog rezervata biosfere, na osnovu kriterijuma UNESCO-vog programa „Čovek i biosfera“ (Man and Biosphere, MAB), prema kom su tri su osnovne funkcije rezervata bi-osfere: funkcija zaštite (predela, ekosistema, vrsta i genetske raznovrsnosti), funkcija razvoja (ekon-omskog i društvenog, zasnovanog na principima održivosti) i funkcija podrške (naučno-istraživački rad, praćenje stanja tj. monitoring, obrazovanje i razmena informacija u oblasti zaštite i razvoja na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou). Deklaracijom se naglašava značaj sprovođenja zajedni-čkih strategija očuvanja i zajedničkog korišćenja područja reka Mure, Drave i Dunava, na kojima se prostiru već postojeća zaštićena područja, mreže Natura 2000, ramsarski lokaliteti i druga močvarna i vlažna područja čije očuvanje zahtevaju međunarodni ugovori i nacionalni propisi. Ovaj prekogra-nični sporazum od istorijskog značaja predstavlja moćnu demonstraciju zajedničke „zelene” vizije koja se učvršćuje regionalnu saradnju i zajedništvo u Evropi.
Objavio milicastefanovic5 17. jun 2024.
Objavio mavuj11 14. maj 2024.
Objavio realmadrid1994 24. april 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.