Odlomak

1. UVOD:

Poznato je oko 5000 vrsta sunđera, od kojih samo 150 živi u slatkim vodama, dok sve ostale vrste žive u moru. Većina naseljava pliće vode sa kamenitom podlogom, mada ima i vrsta koje žive na većim dubinama na muljevitim ili peskovitim podlogama. Sunđeri sa krečnjačkim skeletom (Calcarea) su ograničeni na dubine do 100 m zbog nemogućnosti sekrecije krečnjaka na većim dubinama.
Veličina sunđera varira od nekoliko milimetara pa do preko jednog metra.
Većina sunđera su asimetrični, mada manji broj vrsta ima radijalnu simetriju.
Forma tela sunđera je veoma različita: loptasta, žbunasta, cilindrična, a kod najprostije građenih je peharasta, skoro radijalne simetrije. U uslovima jakog strujanja vode, oni su spljošteni, a u uslovima gde su strujanja vode slaba, imaju peharastu formu. ( Slika 1).

Boja tela je takođe različita, neki su jako upadljivih boja ( žute,zelene, crvene).
Do nedavno sunđeri su smatrani najprimitivnijim i najprostijim Metazoama, međutim, najnovija istraživanja ukazuju da raznovrsnost anatomske i citološke građe sunđere čini složeno građenim Metazoama, koje su evoluirale u posebnom pravcu za razliku od svih ostalih Metazoa. Ovo su razlozi da se sunđeri smatraju primitivnim, ali ne i prostim Metazoama.
Najmarkantnije karakteristike sunđera su te što su oni kao adulti sesilni, sa velikim brojem sitnih pora na telu i jednim ili više krupnih otvora, osculuma.
Nemaju diferencirana tkiva, organe ni organske sisteme.
Krvni, respiratorni i ekskretorni sistem ne postoje.
Respiracija i ekskrecija se obavljaju preko cele površine tela.
Većina živi u kolonijama,ređe pojedinačno, međutim, nekada predstavljaju domaćine za mnoge organizme koji sa njima uspostavljaju simbiontske ili komensalne odnose. To su najčešće neke vrste rakova.
Sunđeri imaju dobro razvijene odbrambene mehanizme od predatora ( najčešće riba). Oštre skeletne iglice sunđera odvraćaju sve potencijalne predatore. Međutim, neke vrste morskih kornjača se hrane sunđerima.
Pojedine vrste sunđera izbacuju u spoljašnju sredinu različite bioaktivne supstance koje direktno odbijaju predatore ili pomoću njih ubijaju dupljare iz neposredne okoline osvajajući na taj način životni prostor.
Izgleda da u nekim slučajevima obojenost sunđera ima veze sa upozoravajućom obojenošću koja je kao odbrambeni mehanizam poznata kod mnogih drugih životinja.

2.CILJ RADA:

Cilj mog rada je da što bolje upoznam sunđere, njihovu anatomiju i morfologiju, kako žive, njihove odnose sa drugim organizmima,njihovu podelu, na koji način su nastali.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari