Odlomak

UVOD

U najširem smislu reči poslovni rizici definišu se kao neizvesnost ili nesigurnost ostvarenja očekivanog ishoda određene poslovno-finansijske aktivnosti. Ovako shvaćen rizik ima štetne posledice, pa otuda ekonomski i finansijski racionalni učesnici u poslovnim i finansijskim transakcijama ispoljavaju averziju prema riziku i teže njegovom eliminisanju ili minimiziranju. S tim u vezi, specifičnosti banaka i bankarskog sektora privrede ukazuju da je bankarsko poslovanje visoko rizična delatnost jer je rizik veoma izražena kategorija u poslovanju savremenih banaka. Imajući u vidu da su banke institucije koje posluju na načelima rentabilnosti, likvidnosti i sigurnosti plasmana, po logici stvari, proizlazi i rizičan karakter njihovog poslovanja.

Po pravilu, svaka neizvesnost i neplanirano i iznenadno dešavanje u pojedinim poslovnim aktivnostima banke može se definisati kao rizik. Međutim, imajući u vidu činjenicu da banke posluju sa specifičnom robom (novcem), samo određivanje rizika mora biti ipak uže postavljeno. S tim u vezi, bankarski rizik bi se mogao definisati kao verovatnoća gubitka (smanjenja dobiti) nastalog kao rezultat dejstva neizvesnih događaja u poslovanju banaka. U savremenim uslovima, zbog veoma dinamičnih i turbulentnih promena u okruženju ili ekonomskoj sredini u kojoj banke posluju izloženost banke riziku se povećava uslovljeno procesom globalizacije, brzinom promena i povećanju stepena zavisnosti. Rizik se ne može izbeći već samo minimizirati pa bankau procesu upravljanja nastoji da očuva sredstva putem procene i identifikacije izloženosti riziku, merenjem, vrednovanjem izloženosti, kontrolom izloženosti i finasiranjem ostatka izloženosti.
Zakon o bankama nalaže bankama da organizuju posebnu organizacionu jedinicu koja se bavi upravljanjem rizicima, a sama banka propisuje procedure upravljanja rizicima i izveštavanjima. Upravljanje predstavlja funkciju u kojoj je odgovornost upravnog odbora, odbora za upravljanje aktivom i pasivom i odbora za reviziju banke od centralnog značaja.

2. POJAM RIZIKA U BANKAMA

U uslovima globalnog poslovanja bankarstva prisutni su brojni rizici koji dovode u pitanje pojedinačne bankarske poslove, naplatu ili u krajnjem slučaju promenu koja utiče na povećanje neizvesnosti ishoda transakcija samim tim u celini povećavaju neizvesnost ostvarivanja prihoda banke. Sa razvojem investicionog bankarstva i sa procesom globalizacije finansijskog sistema, tj. globalnim poslavanjem banaka, došlo je i dodatnog uvećanja rizika sa kojim se banke suočavaju u svom poslovanju. Svetska ekonomska kriza koja je eksalirala tokom 2008. godine samopotvrđuje ovu tezu.

Rizik može biti materijalni i nematerijalni. Materijalni rizik je takav rizik koji seogleda u mogućnosti gubitka na transakciji, klijentu ili poslu. Nematerijalni rizik predstavlja mogućnost,sa neizvesnom verovatnoćom,da može doći do narušavanja ugleda banke, koji je esencija poverenja u pojedinačnu banku i čije narušavanje možeb ugroziti njeno celuokupno poslovanje. Zarizik poslovanja u bankamaje karakteristično, s obzirom na prirodu banke, da se rizik iskazuje u novčanom izrazu bez obzira o kojoj je vrsti rizika reč.

U literaturi postoje različite definicije rizika kojima su izložene banke u svom poslovanju. U definicije se ubrajaju sledeće :
 Verovatnoća gubitka ili izloženost gubitku,
 Mogućnost ili šansa za nastanak gubitka,
 Opasnipoduhvat iliuslovi koji povećavaju verovatnoću učestalosti iliozbiljnosti od gubitka,
 Imovina ili osoba izložena gubitku,
 Gubitak potencijalnog iznosa novca,
 Odstupanje od stvarnih gubitaka,
 Mogućnost dastvarni gubici odstupaju od očekivanih,
 Neizvesnost u odnosu na gubitak.

Smatra se da je sledećih pet faktora od presudnog uticaja na rizik poslovanja banaka u savremenim uslovima:
1. T- rizik tehnologije-sa razvojem informatike došlo je do masovne upotrebe elektronike u bankama u hardverskom i softverskom smislu, od obrade informacija do obrade zahteva klijenata i njihovih računa. Rizik tehnologije se sastoji u problemima vezanim za tehnologiju, a uključuje negativne posledice banaka na zaradu, profit i kapital u vezi uvođenja savremenih informatičkih tehnologija;
2. R- rizik promene propisa- predstavlja rizik koji nastaje izmenom zakona i drugih propisa, koji mogu delovati direktno negativno na sposobnost banke da zarađuje ili indirektno na njenu sposobnost da se prilagodi izmeni propisa;
3. I- rizik kamatne stope- rizik koji se javlja usled promene kamatnih stopa, koje su u savremenim uslovima visokog stepena konkurencije na finasijskom tržištu date za poslovne banke,jer na njih banke pojedinačno nemaju pretežnog uticaja, već setržišnoformiraju;
4. C- rizik korisnika- rizik koji je vezan za mogućnost da klijent banke bude preuzet od konkurentskih banaka. Tu su u najvećem riziku najveći klijenti banke oko kojih se između banaka ne retko vodi pravi tržišni rat,od čijih depozita i plasmana banaka najviše i zavisi;
5. K- rizik adekvatnosti kapitala- rizik solventnosti- ukoliko se pokaže realnim da su materijalozovali napred navedeni rizici, to može dovesti do rizika da je ugrožena solventnost, odnosno adekvatnost kapitala poslovne banke. Samim tim banka ulazi u zonu neuskađenosti sa (međunarodnim) standardima bankarskog poslovanja koji su inkorporirani u nacionalno zakonodavstvo.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari