Odlomak

Uvod

Zemlje različito doprinose ovim promenama i trpe njihove posledice u različitom obimu i na različite načine. Klimatske promene se javljaju kao posledica nekontrolisane emisije gasova sa efektom staklene bašte, koji doprinose zadržavanju toplote u atmosferi I zagrevanju Zemljine površine. Razvijene zemlje troše mnogo energije po stanovniku i imaju energetski intenzivne privrede, pa je njihova emisija gasova staklene bašte koji dalje utiču na globalno zagrevanje i klimatske promene vrlo velika po stanovniku. Ove zemlje značajno doprinose globalnom zagrevanju. Pored toga, ove zemlje kreiraju i tehnološki razvoj koji je od najvećeg značaja u smanjenju problema klimatskih promena.

 

 

 

 

 

Emisije ugljen-dioksida u Srbiji

U ovim svetkim procesima, Srbija ima svoje zapaženo mesto: ona doprinosi globalnom zagrevanju i trpi njegove posledice na svoj osoben način. Kao I sve druge zemlje Evrope, I Srbija doprinosi globalnom zagrevanju I trpi njegove posledice. Srazmerno svojoj teritoriji, broju stanovnika i veličini privreda Srbija O tome koliko naša zemlja doprinosi klimatsim promenama I globalnom otopljavanju nema zvaničnih podataka iz domaćih izvora. Prema podacima Međunarodne agencije za energiju iz 2009. godine (podaci se odnose na 2007.) intenzitet emisije gasova staklene bašte u odnosu na nacionalni proizvod u Srbiji je bio među najvećima na svetu – više od pet puta iznad svetskog proseka. U odnosu na nacionalni proizvod računat po paritetu kupovne moći, emisija ugljen – dioksida ostvarena u Srbija svrstava ovu zemlju među prvih deset najznačajnijih emitera na svetu. Istraživanja pokazuju da Srbija ostvaruje značajnu emisiju gasova sa efektom staklene bašte, u odnosu na standarde po kojima se tu živi Veću emisiju po jedinici nacionalnog proizvoda ostvaruju Irak i neke druge zemlje koje su značajni izvozni fosilnih goriva. Ovo zahvaljujući izuzetnoj intenzivnosti gasova staklene bašte po jedinici primarne energije koja se u Srbiji koristi za proizvodnju relativno skromnog nacionalnog proizvoda. Naime, Srbija ostvaruje neobično mali nacionalni proizvod po jedinici utrošene energije – četiri puta manje od svetskog proseka i najmanje šest puta manje od proseka zemalja OECD. Srbija se pokazuje kao zemlja gde je energetska efikasnost na niskom nivou, s obzirom na to koliko se energije potroši za proizvodnju relativno male količine proizvoda Dakle, utrošena energija u Srbiji sadrži natprosečnu količinu gasova staklene bašte i produkuje ekonomski rezultat koji je ispod proseka. Ta okolnost progresivno svrstava Srbiju među najsiromašnije zemlje na Evropskom kontinentu.
Sledeća mapa objavljena nedavno od strane OECD odnosno Međunarodne agencije za energiju pokazuje koliko se obim emisije gasova staklene bašte u Srbiji ističe u odnosu na zemlje Centralne i Zapadne Evrope, ali i u odnosu na susedne zemlje.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari