Odlomak

1. POJAM, PREDMET I ZADACI SOCIOLOGIJE?
Sociologija je nauka koja izučava društvo, podrazumevajući s tim različite oblike društvenih odnosa, društvenih interakcija i njihov kulturološki aspekt. Brojne su oblasti u sociološkoj nauci koje se disciplinarno bave kako i zašto ljudi vode organizirano društvo, bilo kao individue ili kao članovi raznih asocijacija, grupa, institucija i slično. Posebne sociologije izučavaju pojedina područja društva. Posebne sociologije se naglo razvijaju šezdesetih godina 20. veka, i to pre svega u zemljama s većom tradicijom u razvoju sociologije Francuska, SAD, Nemačka i druge.
U izučavanju opštih zakonitosti nastanka i razvoja društva, sociologija mora polaziti od zakonitosti koje utvrđuju posebne društvene nauke, izučavajući posebne oblasti društvene stvarnosti ili pojedine društvene pojave. Sociologija daje posebnim društvenim naukama teorijski i metodološki okvir za izučavanje onih oblasti društvene stvarnosti ili pojedinih društvenih pojava koje su predmet njihovog izučavanja, a posebne društvene nauke daju sociologiji, pre svega ogroman empirijski materijal, kao i rezultate do kojih su došle izučavanjem zakonitosti posebnih oblasti društvene stvarnosti i pojedinih društvenih pojava.

 

 

 

 

 

2. OPŠTA I POSEBNE SOCIOLOGIJE?
Ono sto je suštinski bitno je to da opšta sociologija proučava društvo u celini, a posebne sociologije pojedine društvene pojave. Sama pojava posebnih sociologija traži svoje određenje i odnos prema opštoj sociologiji. Taj odnos je takav da posebne sociologije imaju za predmet svog proučavanja pojedina područija života koji su apsolutno odvojeni od društva i društvenog centra. Posebne sociologije su zapravo nauke za koje se može reći da istražuju pojedine društvene pojave tako što u određenom društvenom segmentu istražuju njihovu strukturu, specifične pojave i veze metodama opšte sociologije, ostajući vezane za svoj posebni predmet. Opšta, teorijska sociologija koristi rezultate istraživanja posebnih sociologija za svoja teorijska uopštavanja i formulisanje socioloških zakona o društvu, kao ukupnosti svih društvenih pojava.

 

 

 

 

 

3. RANI I NOVIJI SICIOLOŠKI MISLIOCI?
Rani sociološki mislioci su Ogist Kont, Emil Dirkem, Karl Marks i Maks Veber, a noviji sociološki mislioci su Mišel Fuko i Jirgen Habermas.

 

 

 

 

4. OGIST KONT?
Ima mnogo onih koji su zaslužni za ranu sociološku misao. Posebno mesto daje se francuskom autoru Ogistu Kontu. Kont je u početku koristio izraz društvena fizika, ali to su činili i neki njegovi oponenti. Kont je želeo da svoja mišljenja izdvoji od njihovih pa je smislio pojam sociologija kako bi opisao predmet koji je hteo da osnuje. On je smatrao da je sociologija nauka koja će se poslednja razviti posle fizike, hemije i biologije, ali da je najznačajnija i najsloženija. Po njemu sociologija je u stanju da učini dobro čovečanstvu time što će naučnim putem pomoći u razumevanju predviđanju čovekovog ponašanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari