Finansijske institucije – Osiguravajuće kompanije
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio [email protected] 13. mart 2013. Prijavi dokument
UVOD
Cilj seminarskog rada „E-tgovina“ jeste da ovaj rad pruži informacije i saznanja u oblasti elektronske trgovine na sve turbolentnijem e-tržištu, uključujući prije svega implementaciju odgovarajuće infrastrukture za aktivnosti e-poslovanja i odgovorajuću tehnologiju e-trgovine.
Prvi dio rada odnosi se na osnovna svojstva E-trgovine. Pod e-trgovinom podrazumijevamo trgovinske transakcije između organizacija i pojedinaca, zasnovane na digitalnoj tehnologiji.
Također, ovo poglavlje obuhvata sedam ključnih svojstava e-trgovine koje je čine jedinstvenim i globalnim fenomenom savremenog poslovanja. A to su sveprisutnost, globalni zahvat, univerzalni standardi, informaciono bogatstvo, interaktivnost, informaciona gustina, personalizacija-kastomizacija.
Drugi dio rada obuhvata teorijsku obradu različitih modela, odnosno tipova e-trgovine i to: B2C – Business to Consumer (Preduzeće ka Potrošaču), B2B – Business to Business (Preduzeće ka Preduzeću), C2C – Consumer to Consumer (Potrošač ka Potrošaču), P2P – Peer to Peer (Pojedinac ka Pojedincu), M-trgovina (Mobilna trgovina)
Treće poglavlje obuhvata porijeko i rast E-trgovine. Teško je precizno odrediti kada je tačno počela e-trgovina. Postoji mnogo oblika koji su prethodili e-trgovini.
Četvrti dio rada odnosi se na ograničenja rasta B2C e-trgovine, te opis nekih od ograničenja : domaćinstva, skupa tehnologija, složeni softverski interfejs, skup složenih veština, neprestana kulturna privlačnost fizičkih tržišta i tradicionalnih iskustava kupovine, neprestana globalana nejednakost koja ograničava pristup telefonima i ličnim kompjuterima.
Pet dio rada obuhvata E-trgovinu I i E-trgovinu II, te komparativna poređenja nekih bitnih karakteristika e-trgovine I i II
OSNOVNA SVOJSTVA E-TRGOVINE
Pod e-trgovinom podrazumijevamo trgovinske transakcije između organizacija i pojedinaca, zasnovane na digitalnoj tehnologiji. U ovom određenju, podjednaku važnost imaju obje komponente: digitalne tehnologije, koje se prevashodno odnose na Internet i Web kao i trgovina, koja podrazumijeva razmjenu vrijednosti (tj. novca) za robe i usluge izvan individualnih i organizacionih granica .
Postoji posebna debata između specijalista i akademskih sredina koje se bave e-trgovinom u vezi odnosa između elektronske trgovine i elektronskog poslovanja. Po jednima elektronska trgovina obuhvata cjelokupnu elektronski podržanu aktivnost jedne organizacije, uključujući i sveukupnu infrastrukturu njnog informacionog sistema. Druga strana u ovoj raspravi zastupa stav da e-poslovanje obuhvata sve interne i eksterne elektronski podržane aktivnosti jedne organizacije uključujući i e-trgovinu. Imajući u vidu definiciju elektronske trgovine u kojoj presudnu ulogu ima razmjena vrijednosti izvan granica jedne organizacije, što nije primarna odlika elektronskog poslovanja, bliži smo stavu da elektronsko poslovanje u opštem slučaju ne obuhvata elektronsku trgovinu. Preciznije, e-poslovne aplikacije se transformišu u e-trgovinu onda kada se u okviru njih pojavljuje razmjena vrijednosti.
Pojava elektronske trgovine predstavlja pravu revoluciju u poslovanju, ne samo do sada neviđenoj superiornoj tehnološkoj osnovi zasnovanoj na modernim telekomunikacijama, računarstvu, informacionim tehnologijama i kriptologiji. Prije ere e- trgovine marketing i prodaja proizvoda su se oslanjali na masovni neusmjereni marketing i radnu snagu i umeće neposrednih prodavaca. Potrošači su posmatrani kao pasivni ciljevi
reklamnih kampanja, koje mjenjaju dugoročno odnos kupca prema datom proizvodu i
trenutno utiču na njegove kupovne navike. Potrošač je bio zarobljen geografskim i socijalnim barijerama, ograničen na uski lokalni krug u potrazi za najboljim odnosom cijena – kvalitet. Informacije o cijenama, troškovima i taksama su mogle biti skrivene od kupaca, omogućavajući formiranje profitabilne tzv. informacione asimetrije u korist prodajnih organizacija. Ovdje ćemo pod informacionom asimetrijom podrazumevati svaki disparitet u relevantnim tržišnim informacijama koje dijele učesnici u nekoj transakciji.
Elektronska trgovina je dovela u pitanje tradicionalno poslovno mišljenje. Stoga je od važnosti da ukratko analiziramo jedinstvena svojstva tehnologije elektronske trgovine, pri čemu se ova jedinstvenost fiksira dominantno u odnosu na tradicionalne metode trgovine i poslovanja. Sedam ključnih svojstava e-trgovine koje je čine jedinstvenim i globalnim fenomenom savremenog poslovanja.
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio ivanica003 11. decembar 2024.
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Objavio TeodoraStreber12 11. decembar 2024.
Objavio ivanica003 11. decembar 2024.
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Objavio Majizam 11. decembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.