Odlomak

UVOD

Pod potencijalom se podrazumijeva količina novčanih i nenovčanih sredstava koje svaka banka koristi u svom radu.
Finansijski potencijal se može definisati kao ukupnost izvora sredstava koje banka transformiše u različite vrste finansijskih plasmana. Finansijski potencijal se može izjednačiti sa ukupnom pasivom u koju možemo ubrojati: depozitni potencijal, kreditne obaveze i ostale obaveze.
U obavljanju svoje osnovne funkcije pribavljanja i usmjeravanja sredstava za potrebe privređivanja i reprodukcije, banka ima svoji istorisku genezu i evoluciju. U zavisnosti od oblika privrednih aktivnosti, prilagođavali su se funkcija i cilj poslovanja bankarskih organizacija. Međutim, u svim društveno-ekonomskim okolnostima glavni sadržaj pojma banke određivan je njenim posredovanjem u finansijskim poslovima.
Prema osnovnom obilježju banke kao monetarne i finansijske institucije, njen zadatak je da plasira sredstva za potrebe svojih klijenata, i da ih pri tome valorizuje na najbolji način, sa najvećim ekonomskim efektom. Isti poslovni cilj banka ističe i u obavljanju drugih bankarskih poslova (usluga). Da bi poslovne banke mogle očekivati pun ekonomski efekat u obavljanju bankarskih poslova, ona mora raspolagati određenim volumenom i strukturom finansijskog i investicionog potencijala (potencijala za ostale plasmane) koje banka iskazuje u svom bilansu poslovanja (bilansu stanja).
Finansijski potencijal izražava izvore sredstava ili zbirnu sumu sredstava iskazanih u pasivi bilansa banaka.Strukturu pasive banke čine:
– kapital banke (suštinski važan dio u strukturi finansijskog potencijala banke).
– depozitna sredstva (depozitni potencijal čine novčana sredstva koje nebankarski sektor (privreda, neprivreda i stanovništvo) drži na računima banaka).
– nedepozitni izvori sredstava banke (predstavljaju ostale izvore finansijskog potencijala banaka koja su realizovana institucionalnim aranžmanima ili aktivnostima banke da obezbijede dodatne izvore u bankarskom i šire posmatrano finansijskom sektoru).
2. FORMIRANJE FINANSIJSKOG POTENCIJALA

Svaka poslovna banka ima zadatak prilikom plasiranja sredstava za potrebe svojih klijenata, istovremeno kao i kod drugih usluga koje pruža, da ih pri tome valorijuze na najbolji mogući način, to jeste da ih oplodi sa najvišim ostvarenjem moguće profitne stope. Uslov ostvarivanja ovog osnovnog zadatka je da banka raspolaže određenim obimom i strukturom finansijskog i inevsticionog potencijala koji banka iskazuje u poslovanju, odnosno bilansu stanja.
Finansijski potencijal kojima banka raspolaže izražava obim ukupnih sredstava koji je banka prikupila kroz svoje poslovanje kao depozitna sredstva, multiplikovala svoja sredstva kroz svakodnevno poslovanje, dobila u vidu kreditnih plasmana od drugih finansijskih institucija i iz osnovnog kapitala banke. Ovakva struktura finansijskog potencijala predstavlja zbir svih izvora sredstava iskazanih u pasivi bilansa banke. Pošto bilans poslovne banke mora biti uvijek u ravnotežen proizilazi da je stanje aktive – plasmana sredstava – bilansa banke uslovljeno obimom i strukturom izvora sredstava u pasivi banke. To dalje znači da svaki pokušaj banke da uveća svoje poslovne plasmane mora imati osnovu u pasivi bilansa kao rast finansijskog potencijala.
Investicioni potencijal u strukturi finansijskog potencijala predstavlja raspoloživi dio finansijskog potencijala za sve vrste plasmana koje banka ima. Naime, banka nikada ne može svoj cijelokupni finansijski potencijal usmjeriti kao sredstva raspoloživa za plasmane. Prvo, banke su banke u obavezi da na osnovu mijere monetarnog regulisanja i intervencije centralne banke izdvoje određenu sumu sredstava koja imobilisana stoje na računima kod centralne banke, što nazivamo obaveznom rezervom. Obavezna rezerva se koristi u svim tržišnim ekonomijama sa manjim ili većim značajem koji joj se pridaje kao instrumentu monetarnog regulisanja, pri čemu zemlje u kojima je slabije razvijeno finansijsko tržište pridaju ovom instrumentu veći značaj. Zbog ovoga potencijal za plasmane predstavlja zapravo raspoloživi iznos sredstava finansijskog potencijala. Drugo, ovome treba dodati i dio finansijskog potencijala, to jeste likvidnih sredstava koje banka drži na svom računu imobilisana u svrhu zaštite od eventualnih kratkoročnih udara na sopstvenu likvidnost. Dakle, pojam bankarskih rezervi predstavlja zbir obavezne rezerve koju poslovna banka mora po zakonu držati na računima centralne banke i imobilisanih sredstava na sopstvenom računu koja služe za zaštitu tekuće likvidnosti banke.
Finansijski potencijal otuda može biti iskazan sledećom formulom: Fp = Ro ¬¬¬¬¬¬¬¬¬+ Ip odnosno Ip = Fp – Ro .
Gdje je: Fp – finansijski potencijal, Ip – kreditni potencijal, Ro – obavezna rezerva.
Na dru gi način iskazan finansijski potencijal predstavlja se sa raščlanjenim rezervama banke to jeste: Ip = Fp – (Ro + R2).
Gdje je Fp – finansisjki potencijal, Ip – kreditni potencijal, obavezna rezerva.
R2 – rezerve likvidnosti.
U bankarskoj praksi investicioni potencijal banke za plasmane predstavlja maksimalan iznos plasmana (u formi kredita, hartija od vrijednosti, i ostalih plasmana i kredita), a da pri tom likvidnost banke nije ugrožena.
Polazeći od bilansne ravnoteže banke ovaj odnos se može iskazati i na sledeći način:
AKTIVA: PASIVA:
Ip = investicioni potencijal Cb = trajni kapital
Kp = kreditni plasmani Rb = rezerve banke
Op = ostali plasmani Db = depoziti
Zb = obaveze banke po zajmovima

Odnos finansijskog potencijala i potencijala za plasmane zavisi od obima i strukture izvora sredstava i to: nivo i struktura kapitala, vrste i kvalitet depozitnih sredstava, dinamika rasta trošenja sredstava depozita, priliv kreditnih sredstava dobijenih od centralne banke i drugih kreditnih izvora, kao i uvećanje pored osnivačkog trajnog kapitala banke i sredstava rezervi banke. Isto tako i struktura plasmana sredstava utiče na sposobnost vraćanja, a time i na raspoloživost investicionog potencijala banke.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari