Odlomak

I. UVODNE NAPOMENE
Raznolikost ekosistema Bosne i Hercegovine, čije bogatstvo florom i faunom ilustruje pristutvo preko 7.000 različitih biljnih vrsta, od kojih su mnoge ljekovite i aromatične, ukazuje, pored ostalog, na proizvodnju velikih količina nektara kao osnovnog preduslova za razvoj pčelarstva i proizvodnju prirodnog meda u šumskim područjima Bosne i Hercegovine. Nažalost, i pored ovoga, pčelarstvo u Bosni i Hercegovini još uvijek nije postiglo takav stepen razvijenosti koji bi odgovarao objektivnim mogućnostima pčelarenja kod nas, već zaostaje i u odnosu na druge poljoprivredne grane.
Nesumnjivo je, dakle, da Bosna i Hercegovina sa veoma povoljnim klimatsko-florističkim područjima, autohtonom rasom pčele – Apis melliphera carnica L., te izborom dobrih košnica i savremenom tehnologijom pčelarenja može vrlo brzo postići značajnu proizvodnju prirodnog meda. U skladu sa tim, izrađen je program proizvodnje prirodnog meda u šumskim područjima Bosne i Hercegovine čija se realizacija zasni¬va na kooperaciji sa seoskim domaćinstvima, radnicima koji su ostali bez posla usled proteklog rata, pogrešne privatizacije, bankrota preduzeća, i drugim zainteresovanim građanima.
Program izrade košnica za pčele osmišljen je praktično kao prateći pro¬gram programima razvoja pčelarstva i prozvodnje meda. Naime, smatra se da 30 košnica predstavlja minimalni broj po kooperantu. Nadalje, finansijsko-ekonomska analiza računa se na prosječnom nivou od 50 i 100 pčelinjih dru¬štava, odnosno 50 i 100 komada košnica po kooperantu, s obzirom da se kroz dvije do tri godine pčelinjak u vlastitoj produkciji može povećati i do 200 pčelinjih društava, a što podrazumijeva nabavku dodatnog broja košnica.
II. OPIS PROIZVODA
A. Opšte napomene
Košnica predstavlja pčelinji stan, adaptiran od strane čovjeka za lakše korišćenje pčelinjih proizvoda. Dugi niz godina, sve do 1750, usavršavale su se košnice sa nepokretnim saćem, kada je pronađena košnica sa pokretnim saćem koja predstavlja revolucionarni pronalazak savrijemenog pčelarstva. I ove košnice, čiju osnovnu jedinicu predstavlja ram ili okvir, su se vrijemenom menjale i usavršavale, tako da se do danas razvio i zadržao niz različitih tipova košnica. Sve njih karakterišu određene prednosti i nedostaci, ali još uvijek ne postoji jedinstvena standardna košnica.
Od poznatijih tipova, kao što su: pološka, Alberti-Žnideršičeva (AŽ), Dadant-Blatova (DB), Langstrot-Rutova (LR) i u novije vrijeme Fararova košnica, najraširenija je Langstrot-Rutova ili LR košnica i kao takva se smatra najprihvatljivijom za savremeno pčelarenje. U skladu sa navedenim, ovim programom je predviđena izrada upravo te košnice.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari