Kvalitet računovodstvenih informacionih sistema
1. UVOD
Računovodstveni informacioni sistem predstavlja dio ukupnog informacionog sistema kojem se proizvode informacije neophodne za poslovno odlučivanje. Stoga je u interesu menadžmenta osiguranje kvalitetnog računovodstvenog informacionog sistema što se, između ostalog, može postići osiguranjem efikasnog sustava internih kontrola. U radu se utvrđuje značaj internih kontrola unutar informacionog sistema te ukazuje na njihov doprinos kvaliteti računovodstvenih informacija. Također su predstavljene temeljne odrednice i čimbenici kvalitete računovodstvenog informacionog sistema.
U prvom poglavlju upoznajemo se općenito sa pojmom i definicijom informacionog sistema, uz to ćemo naučiti funkcije informacionog sistema te njegove komponente. U drugom poglavlju se upoznajemo sa upravljačkim procesima poduzeća, upravljačkim informacionim sistemom, definiramo računovodstveni informacioni sistem, navodimo četiri temeljna podsustava RIS-a te navodimo razine kontrole. U petom poglavlju navodimo komponente i module RIS-a koje su popraćene slikama radi lakšeg razumijevanja. U šestom poglavlju prelazimo na kvalitetu računovodstvenih informacija i kvalitetu RIS-a dok u sedmom i zadnjem poglavlju detaljnije upoznajemo interne kontrole i objašnjavamo komponente internih kontrola.
Poteškoće pri pisanju seminarskog rada bile su male ili vrlo neznatne, većinom su se javljale u nedovoljnom poznavanju programskog alata Microsoft Word-a. Sva moguća literatura je dostupna u knjigama i internetu. Kombiniranjem svih tih materijala uspjela sam stvoriti ovaj seminarski rad i dati cjelokupan uvid na temu kvalitete računovodstvenih informacionih sistema. Osobe koje znaju malo ili uopće ništa o kvaliteti računovodstvenih informacionih sistema sa lakoćom će shvatiti poentu seminarskog rada.
2. POJAM INFORMACIONOG SISTEMA
Informacioni sistem (IS) u tehničkom pogledu može se definisati kao skup međusobno povezanih komponenti koje skupljaju, procesiraju, bilježe i distribuiraju podatke kako bi pomogle donošenju odluka, koordinaciju i kontrolu u organizaciji. Informacioni sistemi služe i kao pomoć menadžerima i radnicima za analizu raznih problema, kao i veoma korisna pomoć kod izrade novih proizvoda. Također IS sadrži neophodne informacije o ljudima, mjestima i stvarima unutar organizacije ili vanjskog okruženja. Svaki IS ima tri aktivnosti koje su neophodne da korisnik IS donesi odluke, da kontroliše operacije, analizira probleme, i da kreira nove proizvode ili da daje usluge. Ove aktivnosti su input, procesiranje i output.
Informacioni sistem je skup komponenata organizovanih tako da omogućavaju registrovanje, prikupljanje, prijenos, obradu, skladištenje, analizu i distribuciju informacija za različite namjene. Prema opštoj teoriji sistema, svaki sistem sadrži elemente na ulazu i izlazu, odnosno inpute i outpute, kao i odgovarajuće upravljanje. Kod informacionih sistema (Slika 1. Funkcije u informacionom sistemu) upravljanje se ostvaruje preko povratne sprege koja utiče na ulaze, transformacije i izlaze. Uticaj okruženja se takođe manifestuje na sve elemente informacionog sistema.
Više u Ekonomija
Berze i berzansko poslovanje
- Berze i berzansko poslovanje
- 2 stranica
Akcionarsko društvo
- Bankarstvo
- ALFA UNIVERZITET - Fakultet za ekonomiju i političke nauke · Beograd
- 14 stranica
Karakteristike ortačkog društva
- poslovno pravo
- 11 stranica
Više u Seminarski radovi
Religija i religijske zajednice
- Sociologija
- UNIVERZITET PIM - Računarske nauke · Banja Luka
- 16 stranica
Pluća
- 11 stranica
Računarski virusi
- informatika
- UNIVERZITET U BEOGRADU - Saobraćajni fakultet · Batočina
- 20 stranica