Odlomak

1. Uvod

Mašine za transport silaže i sena zauzimaju važno mesto u poljoprivredi. Transport je oduvek bio važan za poljoprivredu. Uvođenjem savremene poljoprivredne tehnike i modernih tehnoloških procesa transport je postao još značajniji u proizvodnji. Na pojedine faze proizvodnog procesa znatno utiču brzina i organizacija transporta. To se vidno odražava kod ubiranja i skladištenja poljoprivrednih proizvoda. Transport je jedna složena operacija. Javlja se u procesu proizvodnje svake kulture , u stočarskoj proizvodnji , voćarsko-vinogradarskoj i td. Važno mesto zauzima traktor koji je angažovan 45% u transportu. Što je veća proizvodnja to je potražnja za transportom veća. Od svih grana privrede kod poljoprivrede je najviše izražena potreba za transportom. Transport se može obavljati i pomoću paleta i kontejnera.
Transport se deli u dve grupe , prema prostornoj ograničenosti poljoprivrednog gazdinstva :
– unutrašnji i
– spoljašnji.
Pod unutrašnjim transportom podrazumeva se transport od ekonomskog dvorišta do parcele. Tu spadaju mineralna đubriva, stajnjak , osoka , reprodukcioni materijal , sredstva za zaštitu , voda i dr. Ovde spada i transport od parcele do ekonomskog dvorišta (seno, slama , masa za silažu , ubrani proizvodi i dr.).
Spoljašnji transport se odvija van proizvodnog procesa zaokruženog lokacijom. U spoljašnjem transportu učestvuju : traktori, brodovi, kamioni, železnica , specijalna vozila , helikopteri , avioni i dr.
Prilikom transporta mora se znati vrsta materijala koji se transportuje.
U unutrašnjem transportu u poljoprivredi se koriste traktori točkaši i prikolice različitih nosivosti i konstrukcija.
Traktor je univerzalna pogonska mašina za transport u poljoprivredi. On služi za vuču prikolica , za utovar kranskim utoovarivačem i drugim utovarivačima koji se spajaju sa njim.

2. Teorijski deo

Utovarivači

Za utovar raznih materijala na ekonomiji , odnosno dvorištu a i van njega koriste se različita transportna sredstva među kojima značajno mesto zauzimaju traktorski utovarivači , odnosno prednji traktorski utovarivač i kranjski taktorski utovarivač.

Prednji traktorski utovarivač

Za prebacivanje lakih i teških tereta na poljoprivrednom gazdinstvu kao i utovar koristi se prednji traktorski utovarivač. Za stajnjak , silažu , zelenu krmu , seno , repu , zemlju. Koristi se i za čišćenje otvorenih i zatvorenih staja.
Svestrana mogućnost njegove primene uslovljena je izborom prilkjučaka kojima on može biti snabdeven. Ovi utovarivači imaju mogućnost dizanja tereta i do 1000kg , a visina dizanja veoma retko prelazi 3,5 m , odnosno za materijale veće mase 2,2 – 2,5 m , a za manje mase 3,2 – 3,5 m , dok za materijale čija je masa veoma mala ide i do 4 m .
Zavisno od snage traktora potrebne za pogon , odnosno nosivosti utovarivača , prednji traktorski utovarivači svrstani su u tri grupe , i to :
1) za mala gazdinstva utovar 200-300kg mase , traktor 11,03 – 14,70 kW ( 15 – 20 KS ),
2) za srednja gazdinstva utovar 400 – 800 kg mase , traktor 14,70 – 25,74 kW ( 20 – 35 KS ),
3) za velika gazdinstva utovar 600 – 1000 kg mase , traktor 22,06 – 33,09 kW ( 30 – 45 KS ).

 
Konstrukcija i princip rada
Prednji traktorski utovarivač sastoji se od poprečnog nosača , bočnih nosača , nosača vila – poluge , priključka – radnog dela ( vile , korpa ) , hidrauličnih cilindara i veza za hidrauluk traktora ( gumena creva ili metalme cevi ). Za kućište traktora zglobno su pričvršćene poluge ( nosači vila ) utovarivača , koje su pokretne u vertikalnom pravcu obrćući se oko zglobne veze. Na prednjem kraju poluga pričvršćen je izmenjivi priključak – radni deo utovarivača ( vile , korpa ) , kojim se zahvata materijal.
Zahvaćeni materijal se podiže uvis i vožnjom unazad nosi do mesta istovara. Oslobađanjem veza koja drži vile ( korpu ) u horizontalnom radnom položaju usled mase tereta vile se izokreću i materijal pada u prikolicu , odnosno na mesto deponovanja. Korpa se vraća u radni položaj dejstvom opruge ili pritiskom o tlo ( kod starijih konstrukcija ) , pri čemu klin za osiguranje radnog položaja korpe uskoči u svoje ležište i ostvari čvrstu vezu korpe sa polugama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari