MONITORING STANJA ENERGETSKIH TRANSFORMATORA220/110 kV
Objavio nvvaske99 15. jun 2022.
Seminarski radovi, Skripte, Elektrotehnika
Objavio markoanika 11. jul 2014. Prijavi dokument
Osnovni pojmovi
Memoriju ili memorijski sistem čine uređaju koji obezbeđuju zapisivanje binarnih podataka. Memorija je namenjena upisu, pamćenju i čitanju podataka i programa. Operacija upisa i operacija čitanja nazivaju se još i pristup memoriji. Svaki memorijski sistem bilo kog tipa sadrži memorijski medijum na kome si pamte podaci, kao i odgovarajuće upravljačke elektronske i programske blokove.
Za memorije računara koristi se široki opseg tipova, tehnologija, organizacija i cena. Nijedna tehnologija nije optimalna u zadovoljenju zahteva za memorijski sistem računara. Kao posledica toga svaki računarski sistem poseduje hijerarhiju memorijskih podsistema, pri čemu nekim procesor pristupa direktno, a nekim pristupa preko ulazno-izlaznih modula.
Memorijski medijumi
Za obradu podataka na računaru tj. za njihovo unošenje u računar ili izlaz iz računara, kao i za prenos na daljinu, podaci se pamte na posebnim materijalnim nosiocima – memorijskim medijumima ili nosiocima podataka. Memorijski medijum predstavlja materijal, ili konfiguraciju načinjenu od njega, čija se neka njegova promenljiva fizička veličina koristi za registrovanje podataka. Primeri medijuma su: magnetne trake, diskete, magnetni diskovi, optički diskovi, bistabilna elektronska kola itd.
U svim memorijskim sistemima koji se danas koriste na memorijskom medijumu se pamti energija u nekim diskretnim količinama, kao što su npr. magnetni moment, struja, naelektrisanje, provodni put i sl. Da bi se neki medijum mogao koristiti za pamćenje podataka, treba da poseduje:
a) dva stabilna stanja kojima se predstavljaju binarne vrednosti „0“ i „1“,
b) mogućnost upisa prelaskom u odgovarajuće stanje,
c) mogućnost čitanja stanja.
Podela memorije
Memorija računara se sastoji od operativne memorije i spoljne memorije. Operativna memorija je namenjena privremenom pamćenju podataka i programa, a sačinjena je od bistabilnih memorijskih elemenata. U operativnoj memoriji se takođe pamte i međurezultati i konačni rezultati obrade.
Operativna memorija često se sastoji od više memorijskih modula, pri čemu svaki od njih može da obavi istovremeno jedan pristup memoriji. Memorijski moduli organizovani su u memorijske banke, sastavljene od više modula koji dele iste ulazne i izlazne magistrale.
Spoljna memorija ima veliki kapacitet i služi za pamćenje podataka velikog obima i njihovo čuvanje na duži vremenski period, a znatno je sporija od operativne memorije. Spoljne memorije služe za dugotrajno čuvanje podataka i programa, čuvanje podataka velikog obima, arhiviranje podataka, čuvanje rezervnih kopija podataka i dr.
Objavio nvvaske99 15. jun 2022.
Objavio hakan415 14. jun 2022.
Objavio marinka1993 27. april 2022.
Objavio dejana1995 27. jun 2022.
Objavio nebojsalkovic58 27. jun 2022.
Objavio nebojsalkovic58 27. jun 2022.
Objavio seminaristkinja 29. jun 2022.
Objavio anagajicc 29. jun 2022.
Objavio dejana1995 27. jun 2022.
Komentari
You must be logged in to post a comment.